• 8c - odsłonięcie tablicy na Ochocie

            22.10.2023

            2 października 2023 r. uczniowie z klasy 8c wraz z nauczycielem historii – panią Beatą Dudziak-Tomaszek uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Mieczysławowi Sokołowskiemu ps. Grzymała, komendantowi IV Obwodu Ochota Okręgu Warszawskiego. Tablice ułożone na chodniku przed Urzędem przy ul. Grójeckiej są tradycją Dzielnicy Ochota. To kolejna z tablic upamiętniających wielkich Polaków i znaczące wydarzenia, które związane są z Ochotą. Oprócz naszych uczniów w tym uroczystym wydarzeniu wziął udział Zarząd Dzielnicy Ochota, radni oraz przedstawiciele powstańców Warszawy.

            Podpułkownik Mieczysław „Grzymała” Sokołowski w chwili rozpoczęcia powstania warszawskiego był dowódcą IV Obwodu „Ochota”. Po porażce powstańców podczas ataków na cele niemieckie na terenie Ochoty, ppłk Sokołowski w nocy z 1/2 sierpnia 1944 r. podjął decyzję o wyprowadzeniu 700 osób żołnierzy i cywili do Lasów Chojnowskich, skąd po spodziewanym dozbrojeniu z oczekiwanych zrzutów lotniczych mieli wrócić w późniejszym czasie do Warszawy. W trakcie wycofywania się pod dworem w Pęcicach doszło do starcia z Niemcami, w wyniku którego śmierć poniosło 91 powstańców (60 Niemcy rozstrzelali). Do Lasów Chojnowskich przedarło się jedynie 300 powstańców. W Lasach Chojnowskich Grzymała utworzył „grupę odsieczy”, złożoną ze zgromadzonych tam oddziałów z OchotyMokotowa i VII Obwodu „Obroża”. W nocy z 18 na 19 sierpnia uderzył na Wilanów z zamiarem przedarcia się na Mokotów. Poległ w okolicach Wilanowa, ciężko ranny podczas natarcia został dobity na placu boju przez patrol niemiecki. Po wojnie został ekshumowany i pochowany na Cmentarzu Wilanowskim w kwaterze wojskowej żołnierzy 1939 i powstańców warszawskich.

            Po przemówieniach uczniowie SP 61 złożyli na tablicy piękne biało-czerwone wiązanki, uczcili pamięć Bohatera oraz zrobili sobie zdjęcia. Dbamy i bardzo się cieszymy, że nasza młodzież kultywuje pamięć o bohaterach i czynach, jakich dokonali. Przypomnę, że również w tym roku braliśmy udział w Rajdzie do Pęcic.

          • 7b na warsztatach z arteterapii

            18.10.2023

            28 września klasa 7b miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach z arteterapii zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury. Tematem spotkania było tworzenie twarzy z wycinków gazet. Pierwszą częścią warsztatów było krótkie wprowadzenie do arteterapii. Prowadzący wyjaśnił, że celem zajęć jest wyrażanie emocji, myśli i uczuć za pomocą różnych form sztuki. Po wprowadzeniu przyszedł czas na główną część warsztatów - tworzenie twarzy z wycinków gazet. Każdy z uczestników otrzymał arkusz kartonu, zestaw gazet i czasopism, klej, nożyczki i ołówki. Zadaniem uczniów było wybranie fragmentów gazet, które najlepiej oddadzą wizję ich twarzy, a następnie skomponowanie jej na kartonie. Było to fascynujące doświadczenie, ponieważ każdy mógł dać upust swojej wyobraźni i eksperymentować z różnymi kształtami, kolorami i fakturami.

            Warsztaty arteterapii były nie tylko wspaniałą okazją do wyrażenia swojej kreatywności, ale także do zrozumienia, jak sztuka może pomóc w przetwarzaniu emocji i wyrażaniu siebie.

          • 6c i 7b w Toruniu

            18.10.2023

            W dniu 13 października klasa 6c i 7b wybrała się do urokliwego miasta Toruń. Nasza wycieczka miała wiele atrakcji, w tym zwiedzanie Planetarium, Geodium, spacer po mieście, zakupy pamiątek i pierników oraz zrobienie zdjęcia przy pomniku Mikołaja Kopernika.

            Nasz dzień rozpoczął się od wizyty w toruńskim Planetarium. To niezwykłe miejsce oferuje fascynujące prezentacje kosmiczne i astronomiczne. Mieliśmy okazję zanurzyć się w tajemnice kosmosu i poznać wiele ciekawostek związanych z gwiazdami i planetami. Prezentacja była nie tylko edukacyjna, ale również wizualnie imponująca.

            Następnie udaliśmy się do Geodium, który jest połączeniem geologii i edukacji. Mogliśmy podziwiać różnorodne minerały i skamieniałości oraz dowiedzieć się, jak powstała Ziemia. To miejsce jest doskonałe dla miłośników nauk przyrodniczych i geologii.

            Po wizycie w Geodium, zaczęliśmy nasz spacer po malowniczym Toruniu. Miasto zachwyciło nas swoją architekturą z charakterystycznymi gotyckimi budynkami i urokliwymi uliczkami. Przechadzając się po starówce, mieliśmy okazję podziwiać zabytkowe kamienice i wieże, a także poczuć niepowtarzalny klimat tego miejsca.

            Nie mogliśmy opuścić Torunia bez kupienia pamiątek i słynnych toruńskich pierników. Przeszliśmy się po licznych sklepach oferujących różnorodne upominki i wyroby cukiernicze. Wybór był ogromny, ale na pewno nie mogło zabraknąć pierników, które są jednym z symboli miasta.

            Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się na Rynek Staromiejski, gdzie znajduje się pomnik Mikołaja Kopernika. To było dla nas ważne miejsce, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przy tej ikonicznej figurze.

            Wizyta w Toruniu była niezwykłą przygodą pełną fascynujących doświadczeń i pięknych widoków. To miasto ma wiele do zaoferowania, nie tylko pod względem kulturowym, ale także historycznym i naukowym. Gorąco polecamy każdemu odwiedzenie tego magicznego miejsca.

          • 7b - wycieczka do Belwederu

            18.10.2023

            W piękny jesienny dzień, 4 października klasa 7b wraz z wychowawczynią miała przyjemność odwiedzić Belweder, jedno z najważniejszych miejsc historycznych w Warszawie. Nasz przewodnik opowiedział nam wiele interesujących faktów dotyczących Belwederu. Dowiedzieliśmy się, że budynek ten został wzniesiony w XVII wieku jako willa, a potem przekształcony w pałac przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie jest siedzibą prezydenta Polski, co sprawia, że jest to jedno z najważniejszych miejsc w kraju. Wewnątrz Belwederu mieliśmy okazję zobaczyć wiele pięknych pomieszczeń urządzonych w stylu klasycystycznym. Zachwyciły nas przepiękne malowidła na sufitach oraz liczne antyki i dzieła sztuki. Zdecydowanie jednym z najważniejszych punktów programu był gabinet Józefa Piłsudskiego. Kolejne interesujące miejsca, które odwiedziliśmy to Kaplica Belwederska i sala Orderu Virtuti Militari. To prestiżowe odznaczenie wojskowe przyznawane za odwagę i zasługi w obronie ojczyzny. Wycieczka pozwoliła nam poznać historię Polski i zrozumieć znaczenie Belwederu jako miejsca kultowego i historycznego. To było wyjątkowe doświadczenie, które na pewno zostanie w naszej pamięci na długo.