• 5a - fabryka slime'ów

      18.10.2019

      Klasa 5 a na godzinach wychowawczych zajmowała się dość nietypowymi dla szkoły  zajęciami. W ramach nauki współpracy i ćwiczeń ręki na zajęciach 1 października przekształciliśmy klasę na fabrykę slime'ów. Ukryte w świetnej zabawie ćwiczenia motoryki małej pomogą nam jeszcze piękniej pisać i sprawnie posługiwać się naszymi dłońmi. W trakcie zabawy mogliśmy zgrać się jako grupa i trochę pośmiać. Po zajęciach każdy zabrał swojego slajma do domu :)

     • 5a - warsztaty kulinarne

      18.10.2019

      Na godzinie wychowawczej 15 października każdy z nas został MasterChef'em i w ramach warsztatów kulinarnych zrobiliśmy zdrową wersję słodyczy Rafaello. Postanowiliśmy zabrać poczęstunek do domów, aby rodzice i rodzeństwo mogło dowiedzieć się jakimi wspaniałymi cukiernikami jesteśmy! Po każdej takiej lekcji, klasa bardzo sprawnie porządkuje salę, uczy się samodzielności i empatii, co jest cenną nauką w praktyce.

     • 3a - wybory do Samorządu Klasowego

      16.10.2019

      Bycie gospodarzem klasy to wcale nie jest łatwa sprawa. Osoba ta musi być przede wszystkim odpowiedzialna, punktualna, uczciwa i koleżeńska. Przewodniczący powinien umieć sprawiedliwie rozstrzygać spory oraz walczyć o dobre imię klasy.

      We wtorek 15 października podczas tajnego głosowania wybraliśmy Samorząd Klasowy.

      Przewodniczący – Tomek S.

      I Zastępca – Olek F.

      II Zastępca – Lena W.

      Wybranemu Samorządowi gratulujemy i życzymy sukcesów i wytrwałości

     • 3a - zajęcia komputerowe w MDK

      10.10.2019

      Scratch to edukacyjny język obiektowy, stworzony jako środek do nauczania dzieci i młodzieży podstaw programowania oraz środowisko programistyczne służące do tworzenia i uruchamiania programów w tym języku. Scratch umożliwia łatwe tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki. Programowanie odbywa się w sposób wizualny - elementy języka mają kształt puzzli a poprzez przeciąganie mogą być układane w określonym porządku. W ten sposób tworzy się kod przypisany określonemu obiektowi. Tego wszystkiego uczyliśmy się na zajęciach komputerowych w MDK Muranów….

     • 1b - Akcja Cebulka, Dzień Otwarty w III Ogrodzie Jordanowskim

      01.10.2019

      Klasa 1b uczestniczyła  w Akcji Cebulka. Dokonaliśmy nasadzeń tulipanów, żonkili i krokusów, które wiosną ucieszą oczy nas wszystkich. W czasie wizyty w III OJ pozbieraliśmy kasztany i szyszki, które przekazaliśmy dzieciom z OJ na zajęcia. Mieliśmy okazję poznać dzieci, które uczęszczają do OJ. Świetnie bawiliśmy się na terenie Ogrodu. Było miło, słonecznie, wesoło. "Wspaniałe wyjście" - te słowa dzieci mówią same za siebie.

     • 1a - W zdrowym ciele, zdrowy duch

      26.09.2019

      12 września 2019 roku klasa 1a wybrała się do Młodzieżowego Domu Kultury "Ochota" by uczestniczyć w warsztatach pt. "W zdrowym ciele, zdrowy duch". Zajęcia miały na celu promocję zdrowego stylu życia. Panie prowadzące zadbały o przyjazną atmosferę i dobrą zabawę. Dzieci poznawały zasady prawidłowego odżywiania oraz sposoby spędzania wolnego czasu. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w zajęcia i chętnie pracowali w grupach. Pierwszaki wykazały się dużą wiedzą i świadomością na temat zdrowego stylu życia. Wszyscy świetnie się bawili i czekają na kolejne spotkania.

     • 2b - Pierwszy dzień jesieni

      24.09.2019

      W poniedziałek, dokładnie 23 września obchodziliśmy pierwszy dzień jesieni. Z tej okazji klasa 2b wybrała się do Ogródka Jordanowskiego, aby wysłuchać koncertu zatytułowanego „Z biegiem Wisły”, któremu towarzyszył dźwięk akordeonu. Następnie z okazji międzynarodowego dnia sprzątania świata wybraliśmy się do parku, aby z zaangażowaniem wziąć udział w akcji zwiększającej świadomość ekologiczną.  Uczniowie chętni brali udział w sprzątaniu otaczającego ich środowiska. Na koniec wspólnie wyrzuciliśmy worki do kontenerów mając nadzieję, że z roku na rok będzie ich co raz mniej.

     • 3a - sprzątanie świata

      24.09.2019

      Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Jak co roku nasza klasa również wzięła udział w akcji sprzątania świata. Każde dziecko dostało jednorazowe rękawiczki i wspólnie posprzątaliśmy teren naszej szkoły. Niektórzy robili zawody kto znajdzie więcej śmieci. Wszystkie niepotrzebne znaleziska trafiały od razu do worka. Mamy cichą nadzieję, że z roku na rok będzie coraz mniej śmieci do sprzątania. 

     • 3a - warsztaty w MDK

      16.09.2019

      We wtorek 10.09. byliśmy na warsztatach "Kalejdoskop różności" w MDK. Celem zajęć było dostrzeżenie przez dzieci różnorodności i wyjątkowości cech swoich kolegów i koleżanek. Podczas zabaw uczniowie lepiej poznawali drugą osobę, jego potrzeby, uczucia i zainteresowania. Uczyli się aby zbyt pochopnie i stereotypowo nie oceniać innych. W trakcie zajęć dzieci zauważały, że inny znaczy ciekawy. Mottem przewodnim naszego spotkania było hasło: „Współpraca się opłaca!” 

     • 3a - wakacyjne wspomnienia

      09.09.2019

      Niestety czas wakacji się już skończył. Czas wrócić do szkoły i nauki. Jednak chcemy jeszcze choć przez chwilę powspominać ten piękny czas, poczuć piasek pod nogami i wiatr we włosach. Na zajęciach dzieci opowiadały gdzie były, przyniosły wakacyjne pamiątki i narysowały swoje wakacyjne wspomnienia.

      A teraz zabieramy się do nauki!

     • 3a - Centrum Pieniądza NBP

      06.09.2019

      W czwartek 05.09.2019 byliśmy na wycieczce w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. Jest to miejsce, które opowiada historię pieniądza, wyjaśnia rolę banków centralnych, znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania. Mieliśmy przyjemność podnieść prawdziwą 12 kilogramową sztabkę złota, obejrzeć cenne polskie numizmaty i złote monety z całego świata. Poznaliśmy proces produkcji pieniędzy, a na koniec sprawdziliśmy swoją wytrwałość i skupienie w zbieraniu góry złota.

     • Szkolne muzykowanie

      29.08.2019

      Wykonanie różnych utworów uczniów kl. IV (cymbałki, flet). Brawa dla wszystkich „małych wielkich” wykonawców! Pośród nich są:

      • Maks Pilśnik,
      • Zuzia Zielińska,
      • Michał Matczak,
      • Antek Chojnacki,
      • Antek Jabłoński,
      • Maja Kłos,
      • Zosia Rokicka,
      • Tymek Krakowski,
      • Antek Kujac,
      • Emilka Dębowska.

      Serdecznie zapraszamy do wysłuchania wszystkich nagrań. Od września będziemy pracować nad nowym repertuarem.

      Przyg. Anna Zagdańska

     • Lato w mieście

      06.07.2019

      Dwa tygodnie akcji LATO W MIEŚCIE 2019 już za nami!!!

      Był to czas pełen atrakcji. Byliśmy:

      - na basenach w Parku Szczęśliwickim,

      - w sali zabaw „ Airo”,

      - w kinie Cinema 3 D Reduta na filmach: „Szczęśliwe życie zwierzaków domowych 2” oraz „Paskudy”.

      - na Placu Zabaw w II Ogródku Jordanowskim,

      - na lekcji muzealnej w Cytadeli,

      - w Dziale Ruchu Drogowego,

      - na Lekcji Europejskiej.

      A to nie wszystko. Jeszcze dwa tygodnie przed nami

      Przyg. Anna Zagdańska

     • ALFABET Bezpiecznych Wakacji Rzecznika Praw Dziecka

      13.06.2019

      Asertywność. Jeden z najwyższych aktów odwagi. To umiejętność odmawiania, szczególnie w sytuacjach ryzykownych lub wręcz głupich.

      Bezpieczeństwo. Wyścigi rowerowe? Tak, ale wyłącznie w specjalnie wytyczonych miejscach. Skoki do wody? Tak, ale tylko pod okiem ratownika. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zabawy sprawi, że będzie trwać dłużej.

      Ciekawość. Cecha, którą należy pielęgnować i doceniać, ponieważ rozwija i kształtuje. Koniecznie chcesz sprawdzić czy opuszczona studnia jest głęboka? To już nie ciekawość, a głupota.

      Duma. Świadomość, że sprzeciwienie się kolegom, nie sprawi, iż zostanie się odtrąconym. Jeżeli mamy poczucie własnej wartości, na pewno tak się nie stanie.

      Emocje. Nie daj się im ponieść. Koledzy naciskają, żebyś zrobił coś niebezpiecznego, słyszysz śmiech i niemiłe komentarze? Wytrzymaj, powiedz, że tego nie zrobisz, zasugeruj innym, że również nie powinni ryzykować swojego zdrowia i życia.

      Fakty. Każdego roku, podczas wakacji zdrowie lub życie traci tysiące młodych osób. Na kąpieliskach, podczas jazdy rowerem, w wyniku zażywania niebezpiecznych substancji. Można tego uniknąć.

      Grupa. Trzyma się razem, wakacyjny czas spędza od rana do wieczora. Wychodzi razem i wraca razem. Bez kłopotów ze zdrowiem, w poczuciu pożytecznie spędzonego czasu.

      Honor. To również bezinteresowna pomoc w nagłych wypadkach oraz pomoc słabszym. Nie bądź obojętny – reaguj!

      Internet. Anonimowość w sieci sprzyja błędnemu rozumieniu odwagi. Nie hejtuj, a nie będziesz hejtowany!

      Ja. Odważny ratownik. To brzmi dumnie!

      Krytyka. Łatwiej krytykować, niż być poddanym krytyce, szczególnie tej niezasłużonej. W sytuacji ryzyka utraty zdrowia lub życia, warto ją jednak wytrzymać.

      Lider. Jest w każdej grupie. Nie musi być największy i najsilniejszy. Dobrego lidera cechuje mądrość i odpowiedzialność za członków grupy.

      Mądrość. Podstawa odwagi. Szybka analiza sytuacji, ocena wystąpienia możliwego ryzyka, przewidywanie skutków działania, umiejętność podjęcia trudnej decyzji. Bez mądrości – to niemożliwe.

      Niezależność. Marzenie wielu młodych osób. Warto jednak pamiętać, że ratownik, policjant lub strażnik, pracują abyś Ty mógł beztrosko się bawić.

      Odpowiedzialność. Jesteś odpowiedzialny za siebie, ale także za bliskich i osoby zupełnie przypadkowe. Reaguj na cudze nieszczęście i cierpienie. Jeżeli nie wiesz jak, zwróć się o pomoc do dorosłych.

      Przewidywanie. Nie trzeba szklanej kuli, żeby wiedzieć, że skok na płytką wodę może skończyć się tragicznie, a palenie ogniska w lesie jest najczęstszą przyczyną pożarów.

      Ratunek. Nie bój się ratować. Podejmuj odważne i odpowiedzialne decyzje. Od nich może zależeć czyjeś życie. Jeśli nie wiesz, jak możesz pomóc, dzwoń zawsze pod całodobowy, bezpłatny numer alarmowy 112. W trudnych chwilach pomogą Ci również eksperci Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

      Strach. „Strażnik” odwagi. Pamiętaj, że odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.

      Tchórz. Na dźwięk tego słowa nabieramy nadludzkich mocy i często robimy rzeczy, których potem żałujemy. Na pewno tego chcemy?

      Unikanie ryzyka. Trudna sztuka w czasie dojrzewania. Warto pamiętać, że znaki informacyjne i uwagi dorosłych są po to, aby pomóc zidentyfikować zagrożenie i uniknąć nieszczęścia.

      Wakacje. Wymarzony czas – bez szkoły, z mniejszą dyscypliną. Najlepsze wakacje, to takie kiedy po ich zakończeniu cała klasa – bez wyjątku, zdrowa i wypoczęta – spotyka się na rozpoczęciu szkoły.

      Zabawa. Przywilej młodości. Najlepsza zabawa jest zawsze w gronie przyjaciół, na których zawsze możemy liczyć.

     • 4a - ostatni dzień nauki

      18.06.2019

      Klasa 4 a w ostatni dzień szkolnych zajęć wybrała się na pyszne lody i spacer. Ostatnim przystankiem był plac na Baśniowej, gdzie podsumowaliśmy naszą roczną pracę. Wspominaliśmy nasze miłe chwile w czwartej klasie i układaliśmy postanowienia na następny rok szkolny. Jutro z uśmiechem na twarzach odbierzmy świadectwa, jeszcze raz podziękujemy wychowawcom i nauczycielom za cały rok i zaczną się upragnione wakacje! Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku i ciepło ściskamy naszą kochaną panią Marzenę Czech! 

     • 5a i 5c na wycieczce w Giżycku

      18.06.2019

      Rankiem 6 czerwca uczniowie klasy 5a i 5c wyruszyli na wycieczkę do Giżycka. Pierwszy dzień był pełen atrakcji. Po dotarciu na miejsce i krótkim odpoczynku udaliśmy się do wioski Indian, gdzie czekali na nas właściciele ubrani w indiańskie stroje. Opowiedzieli o życiu i kulturze plemion indiańskich. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądały prawdziwe narzędzia, jakimi posługiwali się Indianie i Indianki w życiu codziennym i w bojach. Zobaczyliśmy, jak wyglądały indiańskie wigwamy i dowiedzieliśmy się do czego służyły. Po skończonych zajęciach mieliśmy czas wolny w wiosce: strzelaliśmy z łuku, łapaliśmy „węże” itp. Wieczorem mieliśmy zorganizowaną grę terenową. Następnego dnia poszliśmy nad jezioro Kisajno pobawić się i odpocząć, a potem w Giżycku zwiedziliśmy twierdzę Boyen. W drodze powrotnej udaliśmy się na warsztaty ceramiczne.

     • Akademia Odkrywcy

      17.06.2019

      W sobotę 15 czerwca wysoka temperatura nie przeszkodziła w zorganizowaniu i uczestnictwie uczniów w eksperymentach przyrodniczych. Radość z odkrywania zachodzących zjawisk tradycyjnie była nie do opisania. To trzeba przeżyć.

      Równocześnie pamiętamy o segregacji odpadów.

      Dziękuję prowadzącym zajęcia i uczestnikom.

      współorganizator Akademii Odkrywcy

      Halina Charytonowicz

     • 2a - Warsztaty ,,Bezpieczny Dom'' w Wyższej Szkole Służby Pożarniczej

      12.06.2019

      Podczas czerwcowej wycieczki klasa 2a miała możliwość uczestniczenia w warsztatach ,,Bezpieczny Dom’’ zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Służby Pożarniczej w Warszawie.

      Podczas warsztatów Panie prowadzące z pasją opowiadały dzieciom o tym co należy zrobić podczas pożaru, wypadku bądź innego zdarzenia. Dzieci z zaciekawieniem słuchały przekazywanych im informacji i z chęcią odpowiadały na pytania. Panie opowiadały uczniom jak krok po kroku zachować się w przypadku pożaru, gdzie zadzwonić, jak wyjść z pomieszczenia itp. Ważnym punktem wycieczki była możliwość wejścia do prowizorycznie dymiącego się pomieszczenie. Dzieci były pytane jak się zachować w takiej sytuacji i z zaangażowanie udzielały odpowiedzi na pytania prowadzących.

      Pod koniec warsztatów każde dziecko mogło trzymać w ręku wąż strażacki, jak również ugasić prowizoryczny pożar, którym były pachołki 😉

      Na koniec Panowie Strażacy rozwinęli zasłonę wodą i  każdy uczeń miał możliwość  pobiec przez taką fontannę.

     • "Szkoła przyjazna prawom człowieka. Jak przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole?"

      07.06.2019

      7 czerwca 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie, na którym zaprezentowano działania realizowane w ramach pilotażowego projektu edukacyjnego dla szkół podstawowych dzielnicy Ochota „Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka. Jak przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole?”

      Naszymi gośćmi byli:

      Prezydent m.st. Warszawy Pan Rafał Trzaskowski,

      Zastępca Prezydenta Pani Renata Kaznowska,

      Przedstawiciele i Przedstawicielki Rady Miasta, Komisji Edukacji i Komisji Dialogu Społecznego,

      Burmistrzowie dzielnic Urzędu m.st. Warszawy i Naczelnicy Wydziałów Oświaty w dzielnicach,

      Przedstawiciele i Przedstawicielki Rady Dzielnicy Ochota,

      Przedstawiciele Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy,

      Dyrektorki szkół podstawowych w dzielnicy  Ochota,

      Dyrektorki i Dyrektorzy ze szkół podstawowych w dzielnicach, w których projekt będzie realizowany w roku szkolnym 2019/2020 (Wawer, Wola, Wilanów)

      Przedstawiciele i Przedstawicielki kadry pedagogicznej i administracyjnej, rodziców oraz uczniów
      i uczennic z SP nr 61,

      Dziennikarze,

     • 5b 5d 7b - Zielona Szkoła

      10.06.2019

      W dniach 3-7 czerwca 2019 r. klasy 5b, 5d i 7b były na Zielonej Szkole w Rabce-Zdroju. W programie Zielonej Szkoły było:

      - zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce;

      - zwiedzanie Muzeum Górali i Zbójników w Rabce-Zdroju+ warsztaty artystyczne;

      - spacer w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju + tężnia;

      - wycieczka do Zakopanego (spacer Doliną Chocholowską, spacer po Krupówkach);

      - zwiedzanie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce;

      - zabawa w Parku Rozrywki "Rabkoland";

      - spacer po Ojcowskim Parku Narodowym i zwiedzenie Zamku na Pieskowej Skale, zobaczenie Maczugi Herkulesa, Groty Łokietka, Bramy Krakowskiej.

      Pogoda i humory dopisały.

     • 3b - "Jak uratować las?"

      10.06.2019

      W ramach projektu Wie Kulturalnie w harmonii z naturą odbyło się przedstawienie o tematyce ekologicznej "Jak uratować las?" w wykonaniu uczniów kl. 3b. Rozmawialiśmy o eko-zachowaniach oraz o bezpieczeństwie w szkole i poza nią podczas zbliżających się wakacji.

     • 2a - Dzień Dziecka

      03.06.2019

      W Polsce Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Z tej okazji 31 maja klasa 2a wybrała się do III  Ogródka Jordanowskiego, który obchodził również swoje 90 urodziny. Każde dziecko otrzymało kawałek tortu i sałatkę owocową. Dzieci mogły poskakać na dmuchańcach, pograć w mini golfa czy w piłkę nożną. Malowały obrazy, lepiły z gliny a także chodziły po ścieżce sensorycznej. Zabawom nie było końca.

     • Sukcesy naszych uczniów w Mistrzostwach Dzielnicy Ochota w pływaniu

      27.03.2019

      27 marca 2019 r. w zawodach pływackich chłopcy z naszej szkoły zajęli I miejsce w Mistrzostwach Dzielnicy Ochota w pływaniu chłopców w kategorii ,,Dzieci"  !!!!!!!! Nasi Mistrzowie Dzielnicy Ochota będą reprezentować dzielnicę w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży. To ogromny sukces, ponieważ po raz trzeci w tym roku szkolnym dzieci z naszej szkoły wygrały Mistrzostwo Dzielnicy i reprezentują naszą Ochotę w Olimpiadzie sportowej. Serdecznie gratulujemy zawodnikom, zawodniczkom i naszym nauczycielom wf.

     • Mała Olimpiada Matematyczna

      04.04.2019

      4.04.2019r. o godz. 12:00  w naszej szkole odbyło się podsumowanie i rozdanie nagród Małej Olimpiady Matematycznej klas III etap dzielnicowy. W konkursie matematycznym wzięło udział 34 uczniów z ochockich szkół. Aż 16 z nich przeszło do finału organizowanego przez SP 65. Bardzo serdecznie dziękujemy za udział w MOM. Uczniom i rodzicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych. Rozdanie nagród uświetnił występ przygotowany przez uczniów kl. 3c. Bardzo dziękujemy.

     • Światowy Dzień Świadomości na Temat Autyzmu

      04.04.2019

      2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości na Temat Autyzmu, dlatego nauczyciele i uczniowie przyszli do szkoły ubrani na niebiesko. Kolor ten symbolizuje solidarność z ludźmi dotkniętymi tym problemem. Dwie klasy 6a i 7a dodatkowo wsparły paradę zorganizowaną przez SP 177. Z niebieskimi balonami przeszliśmy ulicami Ochoty.

     • 3a - warsztaty chemiczne

      03.04.2019

      W dniu 28 marca 2019 roku w naszej klasie odbyły się warsztaty chemiczne. Na tych warsztatach poznaliśmy technikę  robienia kul kąpielowych. Główne składniki kul kąpielowych to:  soda oczyszczona, kwas cytrynowy sól, barwniki i olejki zapachowe. Najpierw w misce mieszamy suche składniki to znaczy sodę oczyszczoną , kwasek cytrynowy oraz sól . Potem musimy dodać olejki zapachowe. Przekładamy z miski naszą masę do odpowiednich pudełeczek i odstawiamy na parę dni. Cała klasa 3 A świetnie się bawiła!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

     • 3a - każdy z nas jest wyjątkowy

      03.04.2019

      Różnimy się wyglądem, pochodzeniem czy sposobem mowy. Każdy z nas ma inny charakter. Jedni są spokojni i grzeczni, a inni nerwowi i wybuchowi.  Dzięki temu, że każdy jest wyjątkowy to inaczej myślimy, inaczej reagujemy na zdarzenia i mamy inne spojrzenie na świat. Każdy z nas jest potrzebny i swoją obecnością wnosi w życie innych dużo dobra i ciepła. Dzisiejszy dzień minął nam pod hasłem „Każdy jest wyjątkowy”. Każde dziecko ma w sobie „to coś” i próbowaliśmy to znaleźć. Po przeczytaniu bajki „Podaj łapkę misiu” dzieci wymieniały „wyjątkowe cechy” głównego bohatera oraz jego atuty. Następnie każdy uczeń napisał na kartce w czym jest dobry, a co sprawia mu trudność. Szukaliśmy podobnych cech w sobie. Uczniowie obejrzeli krótki film o wyjątkowych uczniach pewnej szkoły a na koniec z pomalowanych wcześniej liter ułożyły hasło dnia „Każdy jest wyjątkowy!!”

     • 2b - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

      03.04.2019

      1 kwietnia w klasie 2b odbyły się warsztaty dotyczące świadomości autyzmu. W czasie zajęć rozmawiałyśmy z dziećmi o tym, czym jest niepełnosprawność. Dzieci obejrzały film oraz prezentację multimedialną, których bohaterką była dziewczynka z autyzmem. Uczniowie dowiedzieli się z jakimi problemami mogą borykać się osoby z autyzmem, oraz jakie super moce mogą posiadać. Dzieciaki wykonały kilka ćwiczeń: pokazywały wskazane emocje, określały, co lubią robić, a z czym mają problem.

      Po zajęciach doszliśmy do wniosku, że KAŻDY Z NAS JEST INNY, KAŻDY Z NAS JEST WYJĄTKOWY!!!

     • Pierwszy Dzień Wiosny z planszówkami

      02.04.2019

      Podczas pierwszego Dnia Wiosny w klasie 2a było wyjątkowo. Każde dziecko mogło przynieść z domu swoją ulubioną grę planszową. Uczniowie podzieleni na zespoły grali w przeróżne gry planszowe. Zabawie nie było końca. Pomimo tego, że gry to swego rodzaju rywalizacja to tutaj towarzyszyła jej wspaniała zabawa :)

     • Mały wielki gość

      02.04.2019

       Jakiś czas temu klasę 2a odwiedził pewien mały - wielki gość. Cała klasa była bardzo mile zaskoczona wizytą niezapowiedzianych gości ;) Jednym z tych gości była poprzednia wychowawczyni klasy pani Martyna. Jednak przybyła ona do klasy wraz ze swoim synem Antonim, który był dla klasy małym - wielkim  gościem. Dzieci bardzo ucieszyły się na widok pani Martyny! Mogły zadawać jej pytania na temat maluszka a ona chętnie na nie odpowiadała.

     • 3a w Zamku Królewskim

      26.03.2019

      W Zamku Królewskim mieliśmy lekcję pt. „Portret Króla Jegomości”.

      Najpierw wyjaśniono nam jakie zasady obowiązują podczas zwiedzania Zamku Królewskiego. Nasza przewodniczka opowiadała nam o sztuce malarstwa: płótnach na których się maluje, pędzlach, ramach, farbach. Omawiała też różne formy malarskie, takie jak pejzaż czy portret. Na portrecie Stanisława Augusta szukaliśmy insygniów władzy królewskiej. Potem podziwialiśmy wspaniałą Salę Marmurową. Na koniec krótki spacer po pięknych wnętrzach Zamku Królewskiego. W pracowni plastycznej sami ozdabialiśmy portret Króla.

     • Jestem Europejczykiem

      21.03.2019

      Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole obchodziliśmy bawiąc się na Dniu Europejskim. Klasy 4-8 przygotowały stoiska o wybranym przez klasę państwie należącym do Unii Europejskiej. Uczniowie wykonali kolorowe plakaty, przynieśli regionalne potrawy. Mogliśmy spróbować czeburaków litewskich (kl. 4b),  zupy łotewskiej (kl. 4c), wursta niemieckiego (kl. 8b), posłuchać piosenek włoskich (kl. 8a). Klasa 5a częstowała sernikiem wiedeńskim, kl. 8c chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Furorę zrobiła kl. 5b serwując frytki belgijskie i gofry z bitą śmietaną. Wszystkim później zachciało się pić i skorzystali z oferty kl. 7c - herbatki brytyjskiej. Mogliśmy także obejrzeć prezentację o Estonii opracowaną przez kl. 5c, popróbować serów francuskich (6c), chałwy greckiej (kl. 7b) oraz papryki prosto z Węgier (kl. 5d). klasa 6b na swoim stoliku miała dużo ciekawych pamiątek hiszpańskich, a kl. 6a zaprezentowała czeskie pomyłki. Dzięki kl. 4e podziwialiśmy portugalskich piłkarzy,  a kl.4a zaprezentowała piękną wystawę o Szwecji. To był niezwykle radosny dzień, pełen zabawy i pysznego jedzenia. Poznaliśmy kraje Unii Europejskiej i wielka szkoda, że Wielka Brytania nas opuszcza. Pamiętajmy! 26 maja wybory Parlamentu Europejskiego. "Masz głos, decyduj, nie rezygnuj".

     • Mam talent 2019

      21.03.2019

      Uczestnikami Mam Talent 2019 były następujące osoby:

      1. Malwina Gocławska, 3c

      2. Józefina Lenik, 1a,

      Emila Dębowska, 4e

      3. Lena Gałażyn, 2b

      4. Antonina Wrębiak, 4b

      5. Natalia Płatek, 4b

      Chórek:

      Wiktoria Świńczak, 4b

      Marta Zborowska, 4b

      Antonina Wrębiak, 4b

      6. Karol Witt, 4d

      Gabrysia Osica, 4b

      7. Gabrysia Osica, 4d

      Marysia Rudakowska, 4d

      Natalia Garstka, 4d
      8. Ada Poślednik, 6d

      9. Iza Czyżowska, 5d

      Karolina Gesing, 5d

      10. Zosia Galera, 5d

      11. Kamila Grzegorczyk, 8a

      Marysia Grzegorczyk, 8c

      12. Krzysztof Skórzyński, 6d

      Wszystkim wykonawcom bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Przyg. Anna Zagdańska

     • 1b - Topienie marzann

      21.03.2019

      Pierwszego Dnia Wiosny, czyli 21 marca uczniowie klasy Ib wybrali się na spacer do Parku Szczęśliwickiego, aby tam wrzucić 5 laureatek konkursu do jeziorka.  Uczniowie poznali tradycję topienia marzanny. Mieli również okazję udzielić krótkiego wywiadu dla Pana z Radia Dla Ciebie. Następnie wybrali się na spacer po parku oraz miło spędzili czas na placu zabaw.

     • Konkurs na najpiękniejszą Marzannę Ochoty

      18.03.2019

      W poniedziałek, 18 marca, o  godz.10 przed urzędem dzielnicy Ochota stanęło 28 marzann zgłoszonych na konkurs na najpiękniejszą ochocką EKO Marzannę. W konkursie wzięły udział przedszkola, szkoły, placówki edukacyjno-wychowawcze i kulturalne naszej dzielnicy.

      A oto 5 równorzędnych laureatek, które będą miały zaszczyt wykąpać się jutro o godz. 9.30 w jeziorku Szczęśliwickim, by ostatecznie przegonić zimę.

      Kandydatka Nr 3 - MAL Grójecka 109

      Kandydatka Nr 4 - Klub Osiedlowy Surma

      Kandydatka Nr 9 - Szkoła Podstawowa Nr 23

      Kandydatka Nr 11 - Przedszkole Nr 176

      Kandydatka Nr 12 - Przedszkole Nr 241

      Brawo, serdecznie gratulujemy! Jednocześnie ogromnie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, wielki szacunek dla Was za pomysłowość, kreację i kunszt wykonania marzann. Z dumą prezentowaliśmy je przed ratuszem i wiemy, że bardzo się podobały, ba, były sensacją ostatnich dni zimy 2019!

     • Rekolekcje 2019

      19.03.2019

      W dniach: 11, 12, 13 marca 2019r.  rekolekcje wielkopostne dla uczniów naszej szkoły, poprowadził o. Joachim Kusz.Tegorocznym motywem przewodnim była droga.

     • 2b - zajęcia w Klubie Surma

      18.03.2019

      15 marca uczniowie klasy 2b odwiedzili Osiedlowy Klub Surma. Dzieci wzięły udział w twórczych warsztatach dotyczących wykonania Marzanny. Dziewczynki z wielkim zapałem plotły warkocze dla Marzanny, chłopcy natomiast wykonywali rurki z papieru na spódnicę. Powstało mnóstwo pięknych dodatków dla zimowej kukły, m.in.: bransoletki, łańcuszki, torebki, broszki. Chętne osoby mogły wykonać kolczyki dla swoich mam. Wyobraźnia dzieci nie miała granic 

      Zajęcia bardzo nam się podobały. Bardzo dziękujemy pani Ani i pani Alicji (mamie jednego z naszych klasowych uczniów) za przeprowadzone zajęcia.

     • Dzień Dobrego Słowa

      12.03.2019

      13.dnia każdego miesiąca świętujemy w naszej szkole Dzień Dobrego Słowa. Jest to inicjatywa, która ma pomóc czynić nasz świat szczęśliwszym przez wspólną pracę nad dobrym słowem, a przez to nad właściwym stosunkiem do drugiego człowieka. Na I piętrze ustawiono tablicę z przypiętymi motylkami z papieru.  Do udziału w projekcie zaprosiliśmy wszystkich, którzy chcieli za pośrednictwem dobrego słowa zapisanego na motylku przekazać coś miłego innym.

      Nasza akcja spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony uczniów.

      Dziękujemy za przyłączenie się do tworzenia pozytywnej energii!  Pokazaliście, że świat może być lepszy dzięki Wam , a dobre słowo wywołuje uśmiech na wielu twarzach.

      Zespół do Spraw Wykluczenia i Przemocy w Szkole

     • Koncert – dudy szkockie

      12.03.2019

      8 marca w naszej szkole pojawił się wspaniały gość. Odwiedził nas pan Jan – znajomy jednej z mam z klasy 2b. Pan Jan na co dzień mieszka w Anglii i jest dudziarzem. Gra na dudach szkockich. Podczas spotkania nasz gość opowiedział o dudach, zaprezentowalił i opowiedział o poszczególnych elementach tego instrumentu. Mieliśmy możliwość posłuchania gry na dudach. Pan Jan chętnie odpowiedział również na pytania dzieci uczestniczących w zajęciach. Spotkanie było bardzo ciekawe. Dziękujemy panu Janowi za wizytę i poświęcony czas.

     • 4d - noc w szkole

      04.03.2019

      W piątek 1 marca od godz.18.00 do 10.00 następnego dnia nasza klasa nocowała w szkole. Pod opieką wychowawczyni i Państwa Sędrowskich dzieci spędziły noc w szkole. Przygoda zaczęła się od kolacji przygotowanej przez dzieci. Potem odbyły się nocne podchody po naszej dzielnicy, pidżama party, seans filmowy z popcornem, bajki na dobranoc, nocne rozmowy do 3.00 nad ranem, śniadanie, gry karciane i jajecznica z 40 jajek, sprzątanie sali 13, gdzie nocowaliśmy, zabawy w sali gimnastycznej i pożegnanie. Dzieci spisały się świetnie. Jestem z nich dumna.

     • Cały świat w naszej klasie – międzykulturowe warsztaty dla dzieci

      01.03.2019

      26 lutego wybrane klasy z naszej szkoły brały udział w warsztatach organizowanych przez Fundację Polskie Forum Migracyjne. Celem zajęć było wzmocnienie w dzieciach postawy szacunku dla odmienności kulturowej i językowej oraz otwartości na kontaktz dziećmi – uchodźcami i imigrantami z różnych krajów.

      Podczas warsztatów uczestnicy poznali kilkoro dzieci, które przyjechały do Polski z różnych części świata. Głosem tych dzieci podczas zajęć mówiły piękne, ręcznie wykonane lale. Dzieci zapoznały się z różnymi sposobami powitań i zwyczajami kulturowymi. Spotkanie warsztatowe było okazją do rozmowy o tym, dlaczego ludzie opuszczają swoje kraje i szukają szczęścia w Polsce, dlaczego różnią się kolorem skóry i o czym marzą.

     • 2a - Tłusty Czwartek

      01.03.2019

      Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W tradycji katolickiej w ten dzień objadanie się jest dozwolone. Na żadnym stole nie zabraknie pączków czy faworków. Można przebierać w różnorodnych nadzieniach i polewach, ale najwięcej amatorów nadal mają tradycyjne pączki z marmoladą czy okraszone lukrem. Na tłusty czwartek przypada też wiele różnych przesądów. Mówią one o tym, że dziś objadać się nie tylko można, ale nawet trzeba. Kto nie zje dzisiaj kilku pączków, nie będzie miał powodzenia w życiu. Dlatego klasa 2a podtrzymała tradycje Tłustego Czwartku i wszyscy rano zjedli pyszne pączki! Dziękujemy rodzicom trójki klasowej za pyszną niespodziankę ??

     • 2a - Muzyka zegarów

      27.02.2019

      26 lutego klasa 2a uczestniczyła w Koncercie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego „Muzyka zegarów” w III Ogródku Jordanowskim. Dzieci miały okazję poznać instrument o nazwie fagot oraz posłuchać jego przepięknych dźwięków. Uczniowie wysłuchali śpiewanej opowieści o zegarach przygrywanej na pianinie. Koncert wszystkim się podobał

     • Błękitna sztafeta dziewcząt

      26.02.2019

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Błękitna sztafeta dziewcząt.

      21.01.2019 na lodowisku OSiRu przy naszej szkole odbyły się zawody sportowe Mistrzostwa Dzielnicy w zawodach łyżwiarskich dziewcząt ,,Błękitna Sztafeta". Z naszej szkoły zawodniczki startowały w 6 zespołach. Łącznie w zawodach wzięło udział ponad 40 zawodniczek. Zdobywając Mistrzostwo Dzielnicy Ochota, dziewczęta wywalczyły sobie prawo do reprezentowania naszej dzielnicy w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży, która odbędzie się pod koniec marca na warszawskim Torwarze. Serdecznie gratulujemy zawodniczkom i nauczycielom wf.

       

     • Mistrzostwa Dzielnicy w zawodach łyżwiarskich chłopców Złoty Krążek

      26.02.2019

      22.01.2019 na lodowisku OSiRu przy naszej szkole odbyły się zawody sportowe Mistrzostwa Dzielnicy w zawodach łyżwiarskich chłopców "Złoty Krążek". Z naszej szkoły zawodnicy startowali w 3 zespołach. W zawodach wzięła udział także reprezentacja SP 175. Nasi zawodnicy pozostają od wielu lat niepokonani. Zdobywając kolejny raz Mistrzostwo Dzielnicy Ochota, chłopcy wywalczyli sobie prawo do reprezentowania naszej dzielnicy w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży, która odbędzie się pod koniec marca na warszawskim Torwarze. Serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom i nauczycielom wf.

     • 4d i 4e w hangarze 646

      26.02.2019

      Z okazji Mikołajek klasa 4D I 4E uczestniczyła w zajęciach ruchowych na trampolinach w mokotowskim parku rozrywki Hangar 646

     • Ferie zimowe 2019

      06.02.2019

      Pierwszy tydzień akcji Zima w mieście 2019 już za nami. W tym czasie:

      - odwiedziliśmy salę zabaw Kolorado,

      - byliśmy na warsztatach w III Ogródku Jordanowskim robiąc organizery,

      - wybraliśmy się do kina,

      - a potem na zajęcia o bezpieczeństwie na feriach do Komendy Policji na Ochocie,

      - braliśmy także udział w warsztatach z balonami i chrupkami,

      - sami robiliśmy watę cukrową,

      - chodziliśmy na basen i jeździliśmy na łyżwach. 

      Był to bardzo ciekawy i aktywny czas.


      Anna Zagdańska

     • Ciekawe doświadczenia w Instytucie Lotnictwa

      21.01.2019

      W sobotę 12.01.2019 w Instytucie Lotnictwa uczniowie – “Odkrywcy” z naszej szkoły mieli kolejną możliwość wykonywania doświadczeń pod okiem instruktorów.

      Jak zawsze było mnóstwo wrażeń.

     • Kolędowanie międzypokoleniowe

      15.01.2019

      W dniu 14 stycznia 2019r. (poniedziałek) o godz. 10.30 w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 48 [Bibliotece „Baśniowa” przy ul. Grójeckiej 68] odbyło się pierwsze KOLĘDOWANIE MIĘDZYPOKOLENIOWE w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz zaproszonych Czytelników.
      Młodzi artyści wykonali kolędy w języku angielskim, ukraińskim, a wraz z przybyłymi Gośćmi polskie kolędy i pastorałki.
      Zapraszamy już za rok na kolejne, wspólne kolędowanie.

      Przygotowanie:
      Izabela Karpińska
      Anna Zagdańska

     • Fundacja Akademia Integracji

      08.01.2019

      8 stycznia gościliśmy po raz kolejny w naszej szkole wybitnych sportowców paraolimpijskich z Akademii Integracji - pana Radosława i pana Rafała. Tym razem pokaz skierowany był do uczniów klas drugich i trzecich. Dzieci miały okazję poznać ludzi otwartych, ambitnych, pełnych optymizmu życiowego, którzy pomimo swej niepełnosprawności realizują  pasje i marzenia. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się , jak dbać o swoje bezpieczeństwo i  unikać niebezpiecznych sytuacji. Dzieci obejrzały także pokaz szermierki na wózkach w wykonaniu członków kadry narodowej, wielokrotnych medalistów paraolimpijskich, Mistrzów Świata i Europy. Była to wspaniała lekcja tolerancji, empatii i wiary w siebie, pomimo przeciwności losu.

     • Koncert świąteczny

      18.12.2018

      Wszystkim:

      - Nauczycielom,

      - Rodzicom,

      - przybyłym Gościom,

      - a w sposób szczególny WSPANIAŁYM WYKONAWCOM

      dziękujemy za dzisiejszy występ na koncercie świątecznym w naszej szkole. Spisaliście się na medal!

      Do zobaczenia za rok,

      Barbara Czarny

      Anna Zagdańska

     • XXXIV SPOTKANIE Z CYKLU KREATYWNE BIESIADY U WARSA I SAWY

      25.11.2018

      21 listopada odbyło się w naszej szkole XXXIV  SPOTKANIE Z CYKLU KREATYWNE BIESIADY U WARSA I SAWY.

      „Kreatywne biesiady u WARSA I SAWY” to cykliczne spotkania poświęcone wymianie doświadczeń między szkołami wyróżnionymi Certyfikatem Prezydenta m. st. Warszawy WARS I SAWA, szkół tworzących optymalne warunki do rozwijania talentów, uzdolnień i zainteresowań uczniów.

      Naszymi Gośćmi byli: Burmistrz Dzielnicy Ochota pani Katarzyna Łęgiewicz, naczelnik Wydziału Edukacji pan Krzysztof Grochowski, przedstawiciele WCIES, MDK, Rady Rodziców i nauczyciele z innych szkół.

      Program Biesiady był bardzo bogaty. Na początku zaproszeni Goście obejrzeli Koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Po koncercie w pięknej scenerii Jesiennej Kawiarenki na I piętrze, oprócz uczty dla ciała było też coś dla ducha, czyli muzyczne występy uzdolnionych uczniów klas 8.

      Kolejnym punktem Biesiady, dla zaproszonych nauczycieli były warsztaty:

      „Upiekliśmy to w szkole” - Warsztaty kulinarne  po polsku, ukraińsku i angielsku.

      „Zostań detektywem” Zabawy doskonalące koncentrację uwagi, pamięć i spostrzegawczość dzieci”.(kl.2,3)

      Zajęcia dramy w języku niemieckim „Was hast du gesagt?”

      Jak kształtować przestrzeganie zasad u najmłodszych? Zajęcia prezentujące Grę w Dobre Zachowania

      „Podróże kształcą”. Jak stymulować uczniów do mówienia. Lekcja języka angielskiego z wolontariuszkami z Australii i Nowej Zelandii.

      Na parterze i I piętrze była wystawa prac naszych uzdolnionych plastycznie uczniów: Kasi Drewniak i Allena Wołowskiego.

      Na korytarzu II piętra była wystawa „Nieoszlifowane diamenty. Talenty naszych najmłodszych”

      Bogata oferta programu Biesiady sprawiła, iż każdy uczestnik mógł znaleźć coś  dla siebie.

      Zaciekawienie oraz zadowolenie gości przyniosło satysfakcję organizatorom imprezy. Realizacja projektu ,,Kreatywne biesiady u Warsa i Sawy'' pokazała, że warto inicjować działania na gruncie szkolnym, które angażują całą społeczność szkolną.

      Dziękujemy gościom, organizatorom oraz wszystkim uczestnikom za miły czas spędzony na Biesiadzie u Warsa i Sawy w SP61.

       

     • 1b - Warsztaty chemiczne

      22.11.2018

      20 listopada 2018r. klasa 1b brała udział w warsztatach chemicznych. Jak widać dzieci chętnie uczestniczyły w proponowanych  ćwiczeniach. Wykonywane doświadczenia budziły w nich dość dużo pozytywnych emocji:)

     • 2a - "Widzialne - niewidzialne"

      19.11.2018

      Klasa 2a 14 listopada miała okazje być na warsztatach w MDK Ochota pt."Widzialne - niewidzialne". Pierwszym zadaniem na warsztatach było narysowanie przedmiotu znajdującego się w pudełku poprzez użycie tylko zmysłu dotyku i własnej wyobraźni. Przedmioty znajdujące się w pudełku było dość nietypowe, jednak każdemu udało się odwzorować chociaż cześć przedmiotu,  Niekiedy nawet prawie cały przedmiot. Drugim zadaniem było rysowanie, jednak nie było to zwykłe rysowanie tylko rysowanie po ciemku. Osoby prowadzące warsztaty zgasiły światło oraz zasłoniły rolety w sali i rozdały dzieciom opaski. Ich zadaniem było rysowanie do muzyki z zasłoniętymi oczami. Dzieła dzieci były bardzo zaskakujące.Trzecim zadaniem było narysowanie przez każdego losowo: linii prostych, fal czy zygzaków. Później dzieci wymieniały się kartkami i rysowały to co losowo zostało im przydzielone. Powstały z tego bardzo ciekawe prace .Ostatnie zadanie było pracą zespołową, Pani prowadząca czytała historię o potworze,  zaś dzieci miały zapamiętać jak najwięcej szczegółów i narysować takiego potwora. Powstały cztery różne potwory a dzieci były zaciekawione tym zadaniem.

     • 2a - Wiem, co jem

      19.11.2018

      Klasa 2a miała okazję uczestniczyć w pierwszej części warsztatów "Wiem co jem". Podczas zajęć Panie prowadzące omówiły z dziećmi piramidę żywienia oraz wytłumaczyły dlaczego niektóre produkty warto jeść, a których trzeba unikać. A to wszystko dla dobra naszego zdrowia :)

     • 2a w Akademii Piekarza

      15.11.2018

      Akademia Piekarza to wyjątkowe warsztaty, na których dzieci mogą poczuć się jak prawdziwy piekarz. Podczas ,,Akademii piekarza'' dzieci dowiedziały się jak powstaje pieczywo, ale także mogły dowiedzieć się jaki chleb jest zdrowy. Każde z dzieci mogło przygotować swoje wypieki zarówno z ciasta przygotowanego samodzielnie jak i z gotowego ciasta dostarczonego prosto z piekarni i wykonać własnoręcznie pierniki. Wszyscy mogli się przyjrzeć jak  wygląda praca piekarza, jak powstaje pieczywo oraz jak wygląda naturalny zakwas, który jest tworzony każdego dnia.  Receptura i skład zakwasu sięga początków założenia piekarni i jest ściśle tajna. Warto przekonać się, czym jest rodzinna piekarnia, w której to każdy wypiek przechodzi przez ludzkie ręce. Tak jak to miało miejsce w pierwszej piekarni powstałej w 1927 roku założonej przez Henryka Cichowskiego.

      Pragniemy serdecznie podziękować mamie Olafa za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.
       

     • 5b w Parku Miniatur

      14.11.2018

      13 listopada 2018r. klasa 5b  odbyła lekcję varsavianistyczną w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego. W ramach lekcji uczniowie odwiedzili plenerową wystawę "Utracone perły architektury - Warszawa 1918 roku" eksponowaną w ogrodzie Centralnej Biblioteki Rolniczej. Uczniowie mieli okazję zobaczyć dziewięć miniatur budynków będących częścią historycznego i architektonicznego założenia Osi Saskiej, które zniknęły z krajobrazu Warszawy lub zmieniły swoją formę. Na wystawie wyeksponowane są miniatury następujących budowli: Pałac Saski, budynek Giełdy Warszawskiej, Pałac Karasia, Wielki Salon z Żelazną Bramą, Gościnny Dwór, Teatr Letni, Pałac Lubomirskich, Pałac Kronenberga i kamienica Kazimierza Granzowa.

     • 2b - Wiem, co jem

      14.11.2018

      13 listopada klasa 2b brała udział w pierwszych zajęciach z cyklu „Wiem, co jem”. Dzieci podczas warsztatów poznały zasady zdrowego odżywiania. Dowiedziały się dlaczego tak ważne jest śniadanie w domu oraz drugie śniadanie w szkole. Uczniowie zostali zapoznania z piramidą zdrowego żywienia, a następnie sami umieszczali poszczególne produkty żywieniowe na piramidzie. Dzieciaki dowiedziały się w jakich ilościach należy spożywać poszczególne produkty oraz jakie zalety przynosi nam ich jedzenie. Podczas zajęć została zwrócona uwaga na ważną rolę sportu i aktywności fizycznej każdego dnia.

      Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia!

     • 100. rocznica odzyskania Niepodległości

      10.11.2018

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 100. rocznica odzyskania niepodległości.

      9 listopada uroczyście obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania Niepodległości - 11 listopada 1918 r. Był to wielki dzień Patriotyzmu. Uczniowie i nauczyciele przyszli w odświętnych strojach. Uczniowie kl. 3b przygotowali program artystyczny "Tu wszędzie jest moja Ojczyzna". Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich zaśpiewali pieśni patriotyczne: "O mój rozmarynie", "Wojenko, wojenko", "Piechota". W czasie uroczystego apelu zostały rozdane nagrody dla uczniów, którzy wzięli udział w konkursie recytatorskim "PIękno naszej Ojczyzny". Wyróżnieni uczniowie pięknie recytowali wiersze.

     • Rekord dla Niepodległej

      09.11.2018

      9 listopada o godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem „Rekordu dla Niepodległej” jest wspólne zaśpiewanie 4-zwrotkowego hymnu narodowego przez uczniów i nauczycieli przedszkoli, szkół w kraju i za granicą. Oprócz hymnu uczniowie zaśpiewali pieśni patriotyczne.

     • Konkurs recytatorski "Piękno naszej Ojczyzny"

      07.11.2018

      Wyniki konkursu recytatorskiego

      I miejsce - Zosia Postek   II b

      II miejsce - Staś Rozbicki II c

      III miejsce -  Marysia Paszkowska I c, Lena Gałażyn II b

      Wyróżnienia otrzymują:

      Marek Jaszczuk I c

      Zosia Gołębiowska II b

      Blanka Pęksa II c

      Lena Rodzka III a

      Oliwia Sokołowska III a

      Aleksander Wróbel III b

       

     • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

      25.10.2018

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wybory do Samorządu Uczniowskiego.

      Drogą demokratycznych wyborów Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2018/19 została:
      WERONIKA KOCHAN z 8a
      Zastępcy to:
      ŁUKASZ GÓRNY z 8c
      ALEKSANDER PACHOLSKI z 7c
      Bardzo serdecznie gratulujemy i liczymy na owocną współpracę!

      Opiekunowie SU:
      Anna Zagdańska,
      Gerard Cieślak

     • Lek bezpieczny oczami dziecka

      20.10.2018

      „Lek bezpieczny oczami dziecka” to nowy program edukacyjny Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pod patronatem Ministra Zdrowia. Skierowany jest do najmłodszych uczniów szkół podstawowych  i ma na celu przekazanie im w prosty sposób zasad bezpiecznego stosowania leków i zapoznanie ich z zawodem farmaceuty. W  naszej szkole klasy II i III miały możliwość uczestnictwa w niniejszym programie. Był on podzielony na dwie części. Pierwsza część dotyczyła Ratownictwa medycznego zaś druga bezpieczeństwa na temat wszelkiego rodzaju leków. Poprzez ten program każda z klas  II i III mogła uczestniczyć w kursie pierwszej pomocy przeprowadzonym przez Ratowników medycznych, zobaczyć karetkę od wewnątrz i dowiedzieć się do czego są potrzebne znajdujące się w niej  wszystkie urządzenia.

     • 2b - Śladami Marszałka Piłsudskiego

      19.10.2018

      11 października klasa 2b brała udział w grze miejskiej śladami Józefa Piłsudskiego. Wyruszyliśmy w podróż po Warszawie, w poszukiwaniu miejsc związanych z tą historyczną postacią. Udało nam się dotrzeć do Ogrodu Saskiego oraz na Plac Piłsudskiego. Następnie udaliśmy się na Krakowskie Przedmieście, gdzie odwiedziliśmy Hotel Bristol, Pałac Tyszkiewiczów, Dom Bez Kantów. Naszą wędrówkę zakończyliśmy na Polu Mokotowskim.

      Klasa 2b otrzymała pierwsze miejsce w grze miejskiej w kategorii klas pierwszych i drugich.

     • Ślubowanie Pierwszaków - 15.10.2018

      15.10.2018

      15 października w naszej szkole odbyła się uroczystość  ślubowania klas pierwszych. Uczniowie klas: 1a, 1b, 1c ślubowali, że rzetelnie będą wypełniać obowiązki szkolne,  godnie reprezentować szkołę, kochać swoją Ojczyznę i szanować symbole narodowe. Swoją obecnością zaszczyciła nas Burmistrz Dzielnicy Ochota, pani Katarzyna Łęgiewicz.

      Podczas uroczystości ślubowania zachwyciła nas szczególnie część artystyczna. Każda klasa zaprezentowała swój muzyczny występ, chór szkolny odśpiewał hymn szkoły, a dziewczynki ze świetlicy zaśpiewały piosenkę.

      Po wszystkich występach rodzice, nauczyciele i pierwszoklasiści, w dobrych humorach rozeszli się do swoich klas na mały poczęstunek.

      Życzymy wielu sukcesów w szkole!!!

       

     • 9. Noc w Instytucie Lotnictwa

      16.10.2018

      12 października odbyła się w Warszawie 9. Noc w Instytucie Lotnictwa. Można tam było obejrzeć wiele atrakcji związanych z lotnictwem i kosmosem oraz spotkać pilotów, inżynierów i kosmonautów. Ja z rodziną też tam się wybrałam. Widzieliśmy wiele modeli samolotów, a do jednego nawet weszliśmy. Bardzo podobało mi się w kokpicie. Ciekawych rzeczy dowiedzieliśmy się też o tunelu aerodynamicznym. Niedawno testowali tam stroje polscy skoczkowie narciarscy. Ćwiczyli też swoje położenie w stosunku do wiatru. Bardzo ciekawym doświadczeniem było przebywanie blisko uruchomionego silnika odrzutowego. Hałas był tak ogromny, że nie pomagało nawet zatkanie uszu. I tak bolały. Jednak dla mnie najfajniejszą rzeczą był żyroskop. Bardzo szybko kręciłam się na nim we wszystkie strony, nawet głową w dół. Było super! W przyszłym roku na pewno tam wrócę. Koniecznie chcę jeszcze obejrzeć planetarium i symulatory lotu. Uważam, że to wspaniała impreza. Dziękujemy Pani Halinie Charytonowicz za zachęcenie do udziału w imprezie. 

      Gabrysia kl. 4d

     • 1b - gra miejska „Śladami Marszałka Piłsudskiego po Warszawie”

      15.10.2018

      11 października 2018 r. klasa 1 b wyruszyła na rajd, aby zapoznać się z najważniejszymi miejscami związanymi z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Uczniowie odwiedzili Ogród Saski, zobaczyli tablicę upamiętniającą powrót w dniu 22.05.1921 r. Józefa Piłsudskiego i zwycięskiego wojska z wojny polsko-bolszewickiej, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego,  Grób Nieznanego Żołnierza, pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Gra miejska zakończyła się na Polach Mokotowskich, gdzie czekali na nas harcerze oraz słodki poczęstunek na zakończenie rajdu.

     • 4d - "Kraina różnorodności"

      14.10.2018

      W czwartek 10.10 2018 klasa 4 d uczestniczyła w warsztatach,,Kraina różnorodności" w MDK. Dzieci uczyły się tolerancji, zrozumienia odmiennych cech wyglądu, zachowań czy zainteresowań. Razem z prowadzącymi zajęcia wykonywały różne zadania oraz brały udział w zabawach integrujących grupę.

     • 5b - Śladami Marszałka Piłsudskiego

      11.10.2018

      Wraz z kl. 5b w Grze miejskiej "Śladami Marszałka Piłsudskiego po Warszawie" uczestniczył v-ce burmistrz Ochoty - p. Grzegorz Wysocki i przewodnicząca Rady Rodziców - p. Jolanta Szabelska. Odwiedzone przez nas miejsca udokumentowaliśmy na zdjęciach. Odwiedziliśmy m.in. następujące obiekty:  - ul. Poznańska 32/34 róg Żurawiej - tablica pamiątkowa na budynku biurowym  - ul. Moniuszki 2 - tablica pamiątkowa na budynku TVP  - Plac Małachowskiego - pomnik Peowiaków  - Ogród Saski - tablica paniątkowa  - Plac Józefa Piłsudskiego - Grób Nieznanego Żołnierza, arkady  - ul. Krakowskie Przedmieście - Hotel Bristol, "Dom Bez Kantów"; PałacTyszkiewiczów, Uniwersytet Warszawski  - ul. Służewska - głaz pamiątkowy  - Łazienki Królewskie i Belweder.

     • 3b 7a - Warszawskie Święto Drzewa

      12.10.2018

      11.10 w III Ogrodzie Jordanowskim z okazji akcje sadzenia drzew "Zielona Warszawa" odbyło się Warszawskie Święto Drzewa. Uczestniczyli w niej uczniowie z kl. 3b i 7a. Podczas uroczystości posadziliśmy po 10 grabów, dębów, klonów i lip. Byliśmy dumni, że mamy wkład w propagowanie ekologii w stolicy.

     • 5a – gra terenowa „Śladami Marszałka Piłsudskiego po Warszawie”

      12.10.2018

      11 października wyruszyliśmy do miasta, aby zapoznać się z najważniejszymi miejscami związanymi z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Odwiedziliśmy m. in.: Ogród Saski, w którym znajduję się Grób Nieznanego Żołnierza, a nieopodal tablica upamiętniająca powrót w dniu 22.05.1921 r. Józefa Piłsudskiego i zwycięskiego wojska z wojny polsko-bolszewickiej; Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, zobaczyliśmy pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego; zwiedziliśmy Stare Miasto, a w nim Plac Zamkowy, „Dom Bez Kantów, Pałac Tyszkiewiczów, Uniwersytet Warszawski, Hotel Bristol. Wyprawa zakończyła się na Polach Mokotowskich, gdzie czekali na nas harcerze oraz słodki poczęstunek na zakończenie.

     • 3bc - wycieczka do Gongoliny

      12.10.2018

      3.10 klasy 3b i 3c uczestniczyły w całodniowej wycieczce do Gongoliny. Jest to niebanalne miejsce, gdzie można spędzić ciekawie czas poza miastem. Uczestniczyliśmy w inspirujących warsztatach łuczniczych oraz z cudowną Babcią Jadzią, która nauczyła nas doić kozę i opowiadała o zwierzętach domowych. Pozwoliła każdemy z nas przytulić i nakarmić zwierzęta. Potem zaprowadziła nas na pole i pokazała nam jesienne skarby, które wyhodowała w sposób ekologiczny. Babcia Jadzia zachęcała nas do zdrowego odżywiania i aktywnego wypoczynku. Mimo, że pogoda nie dopisała było nam przyjemnie, ciepło i miło.

     • 5a - "Widzialne - Niewidzialne"

      09.10.2018

      26 września 2018 r. uczniowie z klasy 5a uczestniczyli w zajęciach arteterapii z tworzenia plastycznej wizualizacji wrażeń odbieranych zmysłami pt. „Widzialne – Niewidzialne” w Młodzieżowym Domu Kultury w Warszawie. Na początku dzieci uczestniczyły w zabawach i grach rytmicznych z wykorzystaniem bębnów. Następnie, zadaniem uczniów było dowolne rysowanie kształtów przy dźwiękach muzyki klasycznej. Na końcu uczniowie podzielili się na grupy i wspólnie wykonali fantastyczne rzeźby z wykorzystaniem jedynie szarego papieru, papierowych rolek oraz taśmy.

     • 5a - warsztaty lepienia z gliny

      09.10.2018

      4 października 2018 r. uczniowie klasy 5a brali udział w warsztatach z lepienia gliny organizowanych w pobliskim Ogródku Jordanowskim. Dzieci wyszły na teren ogródka, by móc dokładnie przyjrzeć się i zbadać fakturę, zapach oraz wygląd różnorodnych drzew rosnących w pobliżu w celu dokładnego zapamiętania każdego szczegółu dotyczącego drzew. Obserwacje okazały się niezbędne przy wykonywaniu zadania, ponieważ wykorzystując własną inwencję twórczą uczniowie wykonali z gliny piękne rzeźby drzew.

     • Spotkanie z Joanną Hentka

      08.10.2018

      8.10 gościliśmy w naszej szkole polską wioślarkę, brązową medalistkę igrzysk olimpijskich (2016) w czwórce podwójnej i brązową medalistkę mistrzostw świata (2013) oraz olimpijkę z Londynu (2012) Joannę Hentka (z domu Leszczyńska).

     • Biegi przełajowe dziewcząt i chłopców

      07.10.2018

      Na stadionie Skry odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Ochota w indywidualnych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców. Aby dostać się na WOM trzeba wejść do czołowej dziesiątki najlepszych biegaczy
      z dzielnicy. Aż szóstka naszych zawodników zakwalifikowała się do LII Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Są to Gabrysia Górny, która zajęła wspaniałe - 2 miejsce w dzielnicy, Aleksandra Warzocha miejsce 3 i Oliwia Engelard 8 miejsce .Wśród chłopców najlepiej pobiegł Maciej Pluta i Oskar Iwandowski. W każdej grupie startowało ok 30-40 dzieci z Dzielnicy Ochota. Serdecznie gratulujemy.

      We wrześniu w Parku Szczęśliwickim odbyły się Mistrzostwa Dzielnicy Ochota w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców.Dziewczynki z klas 5 i 6 zajęły III miejsce w Dzielnicy Ochota, a chłopcy miejsce VI. Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom i zawodniczkom i naszym trenerom.

     • LII WOM

      07.10.2018

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii LII WOM.

      04.10.2018 na warszawskich boiskach AWF wystartowali nasi reprezentanci Dzielnicy Ochota. Na każdym starcie, na swój bieg czekało ok. 170 zawodników i zawodniczek z 18 dzielnic Warszawy. Nasza Gabrysia Górny z 6d zajęła 18 miejsce w biegu na 800 m, w Warszawie!!!!!!. To ogromny sukces. Oliwia Engelard z 7b uplasowała się w pierwszej czterdziestce, Aleksandra Warzocha z klasy 6d w pierwszej 70tce, Oskar Iwandowski z klasy 6d w setce a Kamil Zomerfeld z 6d zajął ok. 130 miejsce w Warszawie. Dokładne wyniki, jak je tylko otrzymamy, będą na tablicy w holu szkoły.

       Serdecznie gratulujemy naszym zdolnym sportowcom, szczególnie klasie 6 d i wychowawczyni  pani Zosi Sołtys, która ma takich zdolnych uczniów.

     • 1b - Park Szczęśliwicki

      07.10.2018

      14 września 2018 r. uczniowie klasy 1b wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni udali się na pieszą wycieczkę do Parku Szczęśliwickiego, gdzie podziwiali jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchali odgłosów przyrody. Podczas wycieczki dzieci zbierały żołędzie i kasztany. Znaleźli również chwilę, aby odpocząć i zjeść drugie śniadanie, a później był czas na zabawę na placu zabaw.

     • 2a - "Kolorowe koperty"

      01.10.2018

      Podczas jednej z lekcji klasa 2a wzięła udział w grze terenowej pt. ,,Kolorowe koperty’’.  Zadania były różnorodne i każda z grup miała odrębne zadania do wykonania. Cała klasa jak widać na zdjęciach bawiła się świetnie przy czym jednak była skupiona na zadaniach.

     • 2a - sprzątanie świata

      01.10.2018

      28 września podczas akcji ,,Sprzątanie świata’’ klasa 2 a wraz z nauczycielkami wybrała się na sprzątanie terenów wokół szkoły.  Celem akcji było zadbanie o nasze najbliższe otoczenie. CZYSTE ŚRODOWISKO TO NAJLEPSZE UZDROWISKO.

     • 4d - Akcja Labirynt Sinfonia Varsovia

      27.09.2018

      27.09.2018 dzieci z klasy 4d wraz z p. D.Stachewicz i p. M. Sędrowską uczestniczyły w warsztatach artystycznych Akcja Labirynt Sinfonia Varsovia, w ramach których, m.in. za pomocą mapy musiały znaleźć kolejne pomieszczenia, gdzie prowadzone były zajęcia artystyczne rozwijające umiejętności twórcze, muzyczne, koncentrację, pomysłowość i kreatywność.

     • Europejski Dzień Języków

      27.09.2018

      26 września obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie przygotowali prezentacje graficzne i multimedialne na temat wybranych państw.

      Trzyosobowe delegacje z każdej klasy uczestniczyły w konkursie wiedzy na temat państw anglo- i niemieckojęzycznych. Reprezentanci klas walczyli bardzo dzielnie.

      Ostatecznie zwyciężyła klasa 7c, która w nagrodę otrzymała tydzień wolny od kartkówek i testów.

      Dzień zakończyliśmy śpiewająco wykonując wspólnie piosenkę "Panie Janie" w różnych językach.

      Dziękujemy za udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom!

      Nauczyciele języków obcych

     • 4d - fluidacje w MDK

      23.09.2018

      19.09 klasa 4d wraz z wychowawczynią uczestniczyła w bardzo ciekawych i rozwijających wyobraźnię warsztatach w MDK Ochota. Poniżej kilka zdjęć z zajęć prowadzonych przez nauczycieli MDK.

     • 2b w Łazienkach Królewskich

      19.09.2018

      14 września klasa 2b uczestniczyła w zajęciach terenowych w Łazienkach Królewskich. Uczniowie poznali historię Łazienek oraz zastali zapoznani z ważnymi miejscami znajdującymi się na terenie ogrodu. W trakcie warsztatów dzieci dowiedziały się jakie zwierzęta żyją na terenie Łazienek Królewskich oraz jakie rośliny możemy zaobserwować podczas spaceru.

      Wycieczka była bardzo udana.

     • Mała pszczoła, wielka sprawa

      14.09.2018

      12 września klasa 2a miała okazje odwiedzić Centrum Edukacji Przyrodniczej znajdujące się w Powsinie i uczestniczyć w lekcji przyrodniczo-terenowej. Uczniowie podczas zajęć mogli wzbogacić wiedzę o roli pszczół i innych owadów zapylających w środowisku i życiu człowieka. Tym samym zwiększyć zakres wiedzy dotyczący ogromnej roli pszczołowatych i zapylania. O tym dlaczego pszczoła ma taka budowę ciała, skąd biorą nektar i jak go transportują, czy pszczoły potrzebują wody oraz jak długo trwa proces wytwarzaniu miodu.

      W czasie zajęć dzieci mogły wzbogacić swoją wiedzę o nowe informacje oraz doświadczenia. Warsztaty były przeprowadzane w bardzo urozmaicony i ciekawy sposób. Na koniec każde z dziecko mogło samo posadzić kwiaty i zabrać je ze sobą do domu aby pomóc pszczołą w szukaniu nektaru.

       

     • Przywiązani do drzew – czyli wypoczynek w plenerze miejskim

      13.09.2018

      W ramach II edycji programu „PRZYWIĄZANI DO DRZEW – CZYLI WYPOCZYNEK W PLENERZE MIEJSKIM”  12 września 2018r. w III Ogrodzie Jordanowskim kl. 8b wraz    z wychowawcą p. Ewą Jakubik wzięła udział w warsztatach drzeworytniczych – grafika. Zajęcia, które dla uczniów poprowadziła p. Justyna Olszewska spotkały się z dużym zainteresowaniem. Efekty pracy można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Serdecznie zapraszam do ich obejrzenia :-)

      zdjęcia i tekst: Anna Zagdańska

     • Rozpoczęcie roku szkolnego

      03.09.2018

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rozpoczęcie roku szkolnego.

      Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 jest to ważny dzień dla uczniów, jak również dla samych nauczycieli. Najbardziej wzniosły zdaje się być dla pierwszaków oraz czwartoklasistów. Uczniowie klas pierwszych poznali szkołę i zasady w niej panujące, było to dla nich coś nowego i odkrywczego. To w tym dniu zapoznali się też z nowymi kolegami, Paniami wychowawczyniami oraz pozostałą kadrą pedagogiczną. Niosło to ze sobą dużo emocji.  Z kolei czwartoklasiści mieli okazję przypomnieć sobie zasady panujące w szkole. Z racji awansu do starszej klasy, poznali oni wykaz nowych przedmiotów. Spotkali również nowych wychowawców, którzy będą prowadzić ich przez kolejne lata w naszej szkole. Podczas uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego swoją obecnością zaszczycili nas specjalni goście. Byli to: zastępcy Burmistrza Ochoty - pan Grzegorz Wysocki i pan Krzysztof Kruk. Była to dla nas ogromna radość i zaszczyt, że w tak ważnym dniu, tak ważne osobistości mogły być z nami. Po części oficjalnej, Pani Dyrektor - Renata Wrotniak wraz z  panem Krzysztofem Krukiem odwiedzili każdą z klas i życzyli uczniom, rodzicom i kadrze pedagogicznej owocnego roku szkolnego.

      Mamy nadzieję,  że ten rok szkolny będzie pełen pozytywnych efektów w nauce oraz wspaniałych wspomnień i wrażeń! 

     • Lato w mieście

      19.08.2018

      Tegoroczne LATO W MIEŚCIE 2018r. w SP 61 upłynęło pod znakiem licznych atrakcji. Uczniowie odwiedzili wiele interesujących miejsc  w Warszawie, biorąc udział w ciekawych warsztatach i lekcjach m.in. w Muzeum Narodowym, Muzeum Wojska Polskiego, Łazienkach Królewskich, Muzeum Farmacji, Muzeum Warszawy, Warszawskim ZOO, Kolorado, Stadionie Legii, Parku Szczęśliwickim: gra terenowa i zabawy na otwartych basenach, Straży i Policji. Nie zabrakło także zabaw, konkursów i gier rekreacyjno-sportowych na terenie SP 61. Piękna letnia pogoda dopisywała każdego dnia. Serdecznie zapraszamy już za rok.

       

      Zdjęcia i tekst: Anna Zagdańska

     • Ochocka Parada Niepodległości

      17.06.2018

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ochocka Parada Niepodległości.

      17 czerwca wzięliśmy udział w Ochockiej Paradzie Niepodległości. Trasa przebiegała od skrzyżowania ulic Białobrzeskiej i Częstochowskiej, ulicą Białobrzeską i skręciła  w ul. Opaczewską, a następnie aleją Bohaterów Września i ulicą Drawską zaprowadziła nas do parku Szczęśliwickiego. W parku odbył się piknik połączony z występami scenicznymi. Nasze uczennice z kl. 3 przedstawiły układ taneczny z szarfami do „Croatian Rhapsody”, a uczniowie z kl. 4 zaśpiewali „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”.

      Serdecznie podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli w przygotowaniu parady a także dla jej uczestników.

      Dyrekcja szkoły

     • 22 czerwca

      10.07.2018

      22 czerwca uroczyście zakończyliśmy kolejny rok nauki. Zaproszenie na uroczystość przyjęła pani Burmistrz Katarzyna Łęgiewicz. Uczniowie otrzymali świadectwa, wielu z nich odebrało dyplomy oraz nagrody za szczególne osiągnięcia. Uroczystość została uświetniona występami naszych wyjątkowo utalentowanych uczniów. Teraz udajemy się na zasłużone wakacje.
      Do zobaczenia we wrześniu.

     • Fantastyczne stworki

      20.06.2018

      Konkurs plastyczny „FANTASTYCZNE STWORKI”

      Świetliczaki wzięły udział w konkursie plastycznym świetlic Ochoty.

      Zadaniem było wykorzystanie wyobraźni i wykonanie pracy dowolną techniką płaską.

      Zadbaliśmy o oryginalność pomysłów i estetyczny wygląd, i…

       

      zdobyliśmy mnóstwo nagród !!!

       

      W różnych kategoriach

      zajęliśmy:

      1 pierwsze miejsce,

      4 drugie miejsca,

      2 trzecia miejsca

      i 3 wyróżnienia .

     • 1a w Papugarni

      13.06.2018

      W ramach Dnia Dziecka dzieci z klasy 1a wraz z nauczycielami wybrały się do Papugarni. Dzieciom bardzo podobało się obcowanie z Papugami oraz to, że miały możliwość mieć je na dłoniach jak również fakt że mogły nakarmić je ziarnami. Po powrocie każde z dzieci miało za zadanie namalować papugę która im się najbardziej spodobała, dzięki temu powstały piękne prace.

     • Zakończenie roku szkolnego w świetlicy

      13.06.2018

      W kalendarzu czerwiec - to znak, że zbliża się zakończenie roku szkolnego. Świetliczaki z niecierpliwością oczekują tej chwili. To czas podsumowań. Dla dzieci, które brały udział w konkursach, uroczystościach, wydarzeniach świetlicowych- wychowawcy przygotowali wiele wspaniałych nagród i upominków.

     • Uroczysty apel: 100-lecie odzyskania niepodległości

      04.06.2018

      25 maja odbył się dzielnicowy konkurs "Architekci niepodległości". Nasi uczniowie zdobyli II miejsce. Konkurs poprzedził uroczysty apel związany ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowany przez naszych uczniów. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: pani burmistrz Ochoty Katarzyna Łęgiewicz i przewodnicząca Rady Rodziców pani Jolanta Szabelska oraz nauczyciele i uczniowie z ochockich szkół.

     • 1a - warsztaty z malowania koszulek

      04.06.2018

      Czy stworzenie koszulki jest takie trudne? Otóż nie! 22 maja klasa 1a miała okazje się o tym przekonać na warsztatach z malowania koszulek. Jak się okazało wystarczy trochę chęci, marker, specjalne farby, obrazek i gram wyobraźni i powstają przepiękne koszulki, którymi dzieci mogą pochwalić się przed rodzicami jak również przed rówieśnikami. Dla klasy 1a była to wspaniała zabawa.

     • 1a - Dzień Dziecka

      04.06.2018

      Sport to również dobra zabawa :) 30 maja w naszej szkole odbył się Dzień Sportu. Klasa 1 a brała czynny udział w prawie każdej konkurencji, najbardziej dzieciom do gustu przypadł tor przeszkód. Na zdjęciach możemy zaobserwować dzielne zmagania pierwszoklasistów z tym torem.

     • 1bc - wycieczka do Głęboczycy

      30.05.2018

      25 maja dzieci z klas 1b i 1c brały udział w jednodniowej wycieczce do Głęboczycy. Tematem wyprawy były „Bajki z zaczarowanego lasu”. Podczas naszej wycieczki odważyliśmy  się przekroczyć granicę lasu, a naszym oczom ukazały  się scenografie ze znanych bajek: „Jaś i Małgosia”, „Czerwony Kapturek”, „Siedmiu krasnoludków i Królewna Śnieżka” oraz „Kraina Lodu”. Razem z dziećmi przypomnieliśmy sobie te bajki, a także czekało na nas kilka zadań do wykonania w Czarodziejskim Lesie. Ponadto na dzieci czekały następujące atrakcje: przejażdżka wozem po okolicy, dojenie sztucznej krowy, kopalnia złota, leśny labirynt, układnie dużych puzzli, zjeżdżalnia linowa – tyrolka, połów drewnianych rybek, rzuty podkowami do celu, osada Argosów oraz wiele innych zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Pobyt zakończyliśmy ogniskiem.

     • Konkurs o Ignacym Janie Paderewskim

      30.05.2018

      W Konkursie o Ignacym Janie Paderewskim nasza drużyna zdobyła II miejsce. Uczniowie: Katarzyna Marecka, Radosław Żołędowski i Allen Wołowski dzielnie walczyli w Konkursie, wykazując się ogromną wiedzą. Gratulacje! Jestem z Was dumna. (Jak zwykle nie mieliśmy szczęścia do puzzli).

     • Konkurs monologów "To ja"

      11.05.2018

      Wyniki Konkursu Monologów „To ja!”
      Dnia 8 maja 2018 odbył się w naszej szkole konkurs autoprezentacji w języku angielskim dla klas 4-6 oraz w języku niemieckim dla klas siódmych.
      Siedemnastu uczestników walczyło o palmę pierwszeństwa jako oratorzy.
      Jury w składzie: U. Postek, I. Karpińska, A. Poślednik (z ramienia uczniów),
       L. Harris, A. Masters oraz  Z. Sołtys postanowiło wyróżnić uczestników w trzech kategoriach:

      Wśród uczestników angielskiej części konkursu
      W grupie młodszej (kl. 4)
      Kasię Olszak
      Karolinę Gesing
      W grupie starszej (kl. 5-6):
      Karolinę Than My Tam
      Kasię Marecka
      Radka Żołędowskiego
      oraz przyznać wyróżnienie za prezentację warsztatu artystycznego 
       Allenowi Wołowskiemu.

      Wśród uczestników niemieckiej części konkursu nie przyznano pierwszej nagrody. 
      Wyróżnienia drugiego stopnia otrzymały Martyna Zmaza  i Tosia Walentek, 
      a wyróżnienia trzeciego stopnia Michał Kowalczyk i Zuza Grad.

      Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i włożoną pracę.

      Jury Konkursu

     • Święto Konstytucji 3 Maja

      27.04.2018

      27 kwietnia odbyło się przedstawienie z okazji zbliżającego się Święta Konstytucji 3 Maja. W akademii udział wzięli uczniowie klasy 3e. Oprócz patriotycznych wierszy zaprezentowali także pieśni: "Zwycięży Orzeł Biały", "Żeby Polska była Polską", "Mazurek 3 Maja".

     • Ratujemy i uczymy ratować

      26.04.2018

      W kwietniu dzieci ze świetlicy miały okazję  przećwiczyć , a niektóre nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia odbywały się  pod okiem wykwalifikowanej kadry m.in. Pani Ratownik, naszej pani pielęgniarki oraz wychowawcy Pawła Ćwikłowskiego, który prowadzi w naszej szkole  cykl zajęć w ramach Programu Edukacyjnego WOŚP -„ Ratujemy i uczymy ratować”. Świetliczaki  chętnie podjęły nowe wyzwanie.

     • Wiosenne prace

      25.04.2018

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wiosenne prace.

      Wiosna w przyspieszonym tempie rozwija wszystko, co rośnie, więc czas, by rosło coraz więcej. Zieloni Wolontariusze ze wszystkich klas pod opieką kilku zapaleńców postanowili zaopiekować się zielenią.Po pierwsze - szanować i nie deptać.Po drugie - sadzić, siać i dbać.Po trzecie (i chyba najważniejsze teraz) - podlewać!Po czwarte - uprawiać warzywa i zioła w skrzynkach.A co dalej...? Sami zainteresowani nam podpowiedzą.Na razie wczesną wiosną (przed Wielkanocą) p. Jola i p. Zosia z dziećmi ze świetlicy skopały i obsiały zadeptane trawniki,Filip  i Witek, bracia z naszej szkoły (3d i 4b) przynieśli dwa tygodnie temu piękne sadzonki ziół, kwiatów i krzewów z ogródka Babci, dzieciaki z 3a z wychowawczynią sadzili i siali, p. Halina, nauczycielka przyrody zorganizowała dostawę krzewów i ziół, które posadzono koło sali gimnastycznej i w skrzynkach przy szkole, p. Ania, nauczycielka fizyki dostarczyła yukki i sadzonki wierzby, p. Zosia zasadziła grządkę cynii i krzak peonii, dzieciaki z 6a kopały trawnik przy podjeździe i sadziły  kwiaty w donicach, a p. Ola doradzała i podpowiadała co gdzie się przyjmie.Owady z radością korzystają ze schronienia dla nich, zeszłoroczne goździki, malwy i kilka innych survivalowych roślinek przetrwało, zatem pora dbać i podlewać.Różne roczniki mają wyznaczone trawniki - kto czym się opiekuje. Mogą tam sadzić nowe rośliny, wyrywać chwasty, podlewać i dbać.Będziemy wrzucać nowe zdjęcia, bo przecież wszystko rośnie :-)I zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych Zielonych Wolontariuszy!

     • 6a - Muzeum Drukarstwa Warszawskiego

      13.04.2018

      Jak powstawał druk? Uczniowie klasy 6a mieli możliwość zapoznania się z historią materiałów piśmiennych, druku i książki. Podczas lekcji w drukarni mieli możliwość obejrzenia pierwszych materiałów pisarskich. Mogli dowiedzieć się jak wyglądał zwój papirusowy, z czego wykonywano pergamin, co to jest wierszownik, kaszta oraz jak zbudowana jest czcionka.  Prowadzący przedstawił młodzieży postać Jana Gutenberga – twórcy ruchomej, metalowej czcionki. W Oficynie Drukarskiej uczniowie mogli  własnoręcznie wytłoczyć linoryt, a później zrobić odbitkę linorytniczą na zabytkowej prasie pochodzącej ze zbiorów Muzeum Drukarstwa Warszawskiego.

      Pod koniec wycieczki klasa udała się na krótką wycieczkę pod Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej na warszawskiej Pradze. Po drodze Pani Wychowawczyni pokazywała młodzieży powojenne pozostałości mijane podczas spaceru.

     • 1a - Mozaika emocji

      13.04.2018

      Czym jest mozaika emocji? O tym 11 marca mieli możliwość przekonać się uczniowie klasy 1a na warsztatach zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury ,,Ochota’’.

      Na zajęciach dzieci tworzyły prace plastyczne w muzycznej oprawie własnego wnętrza muzyki. Poprzez przelewanie przeżyć, odczuć, nastrojów wszystkich uczestników powstała wspaniała mozaika. W której wydawało by się że każdy element jest inny, jednak razem tworzą wspaniałą całość.

     • Odkrywcy wiosny w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie

      11.04.2018

      W sobotę 7 kwietnia pani Halina Charytonowicz wraz z grupą uczniów uczestniczyli w drugiej części warsztatów ornitologicznych.

      Pogoda była znakomita, a zajęcia bardzo różnorodne, obfitujące w moc wrażeń.

      Co się działo:

      -prezentacja o wędrówkach ptaków

      -pokaz jak się łapie i obrączkuje ptaki

      -wieszanie wcześniej wykonanych przez uczniów budek lęgowych

      -oglądanie stałej wystawy

      -mierzenie drzew

      -cięcie piłą drewna

      -obserwacja życia w stawie

      -ognisko z pieczeniem kiełbasek

      -relaks na placu zabaw

       

     • Na łowy z rarogiem, arkebuzem i... lornetką.

      07.04.2018

      Raróg? Arkebuz? A co to takiego? Na te i wiele innych pytań dotyczącychłowiectwa otrzymali odpowiedź uczniowie klasy 7b podczas projekturealizowanego przez III Ogród Jordanowski w ramach II edycji programuPEgaz Pozaszkolna Edukacja w Warszawie pt. ,,Przywiązani do drzew – czyli wypoczynek
      w plenerze miejskim.’’Uczniowie wraz z opiekunami udali się do Muzeum Pałacu w Wilanowie, gdzie mieli okazję zwiedzić starą Pompownię. Wyprawa ta pozwoliła dowiedzieć się jak dawniej zwabiano w czasie polowania dziką zwierzynę np. kaczki i zające, oraz jaka zdobycz miała największą wartość dla myśliwych. Pani przewodnik opowiedziała o tym jak niegdyś myśliwi nęcili zwierzynę do upolowania dla samego króla. W czasie zwiedzania okolic Pompowni klasa mogła również zaobserwować roślinność, jaka się tam znajduje oraz zwierzęta, które tam przebywają. Młodzież została podzielona na małe 3-4 osobowe grupy, po czym każda z grup otrzymała lornetkę, dzięki której sama mogła zaobserwować żeremie bobrów, pływające kaczki i łabędzie oraz skaczące po drzewach wiewiórki. Dzięki lekcji na świeżym powietrzu uczniowie poznali odpowiedź na wiele nurtujących ich pytań, również na te, które są wstępem w tejże relacji. Jeżeli Ty jeszcze nie wiesz czym jest raróg i arkebuz, to w celu poznania tych pojęć zachęcamy Cię do udziału w tego rodzaju warsztatach, które tak bardzo podobały się uczniom z klasy 7b.

     • 1a - warsztaty z kurczakami

      05.04.2018

      A TY opiekowałeś się kiedyś kurczakiem? Uczniowie klasy 1a tuż przed świętami mieli możliwość uczestnictwa w Warsztatach z kurczakami. Pani, która nas odwiedziła opowiedziała dzieciom najważniejsze informacje na temat piskląt. Między innymi opowiedziała o tym, jak one się wykluwają, czym należy je karmić, a także pozwoliła je pogłaskać i potrzymać na rękach. Powiedziała o ich naturalnym środowisku oraz o tym jak sama zajmuje się nimi w domu. Każdy kto się nie bał mógł potrzymać kurczątko w rękach i je pogłaskać. Dzieci bardzo ostrożnie i uważnie wyjmowały kurczaki oraz się nimi opiekowały.

     • Konkurs aktorski

      04.04.2018

      Pierwszy Szkolny Konkurs Aktorski
      mini-sztuk w językach obcych

      W Międzynarodowym Dniu Teatru, 27 marca 2018, w szkole odbył się niewielki, ale bardzo ciekawy konkurs. Uczniowie prezentowali scenki po niemiecku i angielsku. Jurorzy – nauczycielki  języków obcych oraz wolontariuszka Liv Harris, oceniali poprawność językową, ale również aktorstwo i opanowanie tekstu. W dwóch kategoriach – języka angielskiego i niemieckiego – przyznano miejsca na podium. Oto wyniki:

      Język angielski:

      1. Ex aequo:

      N. Fryckowska, Z. Pacholska i A. Warzchocha ze scenką „In the ZOO”

      K. Jabłońska, I. Kuligowska- „Love story”

      2. M. Gesing grający trzy postacie w scence „Romeo and Julia”

      3. A. Pacholski z monologiem „The Phone”

      Język niemiecki:

      1. M. Grzegorczyk, A. Kozieł, J. Krakowski w scence „Ein Geschenk”
      2. M. Banaś, D. Dębski i M. Skubis w tej samej scence „Ein Geschenk”
      3. A. Walentek, M. Zmaza w skeczu „Die Krankheit”

      Wręczenie nagród i dyplomów planowane jest na apelu gromadzącym wszystkich uczniów z klas 4-7.