• 2a - Mikołajki

            07.12.2021

            Dzień św. Mikołaja obchodzi się 6 grudnia, wtedy przypadają imieniny Mikołaja i jest to w kalendarzu katolickim dzień wspomnienia świętego, który był biskupem – Mikołaja z Miry.

            Zwyczaj świętowania i wręczania sobie w tym czasie prezentów związany jest z legendą, która dotyczy postaci Świętego Mikołaja. Podczas wizyty przynosi on maluchom podarki, zazwyczaj drobne zabawki, słodycze. To wręczanie prezentów 6 grudnia jest praktykowane z powodu opowieści, która istnieje już od X wieku. Jest to średniowieczna historia życia biskupa z Miry, który w dniu 6 grudnia wręczał dzieciom prezenty oraz dbał o najbardziej potrzebujących. Obecnie mikołajki to kontynuowanie tej tradycji, ale w nieco zmieniony sposób. W nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj zostawia grzecznym dzieciom drobne prezenty – pod poduszką, w butach czy w skarpetach powieszonych przy kominku.

            Również w klasie 2a świętowaliśmy Mikołajki. Uczniowie ubrali się „mikołajkowo”, udekorowali pierniki, które wszystkie zjadły…… :) śpiewali świąteczne piosenki oraz ubrali choinkę. Może Mikołaj zostawi nam coś pod nią.

          • 1a - Mikołajki

            06.12.2021

            Mieliśmy to szczęście obchodzić Mikołajki 6 grudnia w szkole. Uczniowie otrzymali drobne prezenty od Świętego Mikołaja oraz dyplomy. Ponadto w każdej paczce była czapka mikołajowa, więc zrobiliśmy wspólne zdjęcia na pamiątkę. Klasa 1 A słuchała i śpiewała świąteczne piosenki oraz mieliśmy okazję zobaczyć wioskę Świętego Mikołaja za pośrednictwem kamer internetowych.

          • Warszawski Festiwal Wolontariatu Szkolnego

            03.12.2021

            Z okazji Dnia Wolontariusza wzięliśmy udział w Warszawskim Festiwalu Wolontariatu Szkolnego. Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń pomiędzy wolontariuszami z różnych placówek. Festiwal składał się z czterech zadań związanych tematycznie z wolontariatem.

            Nasze Szkolne Koło Wolontariatu reprezentowali uczniowie z kl.7d, 8b i 8d (Nadia, Filip, Witek, Adam i Janek)

            Oto w jaki sposób wolontariusze opisali swoją drużynę:

            Hej, to my- Nadia, Adam, Filip, Janek i Witek. Widzicie naszą piątkę, ale tak naprawdę jest z nami tutaj całe Szkolne Koło Wolontariatu z SP61.Działamy razem, bo każdy z nas daje to, co umie najlepiej. W tym roku organizowaliśmy loterię fantową i Dzień Życzliwości. Wzięliśmy też udział w akcji charytatywnej na rzecz UNICEF POLSKA oraz w zbiórce funduszy na operację dla chorej dziewczynki z innej ochockiej szkoły. Współpracujemy także z MDK Ochota i razem niesiemy pomoc. Należymy do Klubu Szkół UNICEF. Organizujemy samopomoc w nauce. Pomagamy innym, ale ta praca wnosi też w nasze życie dużo dobrego.Pozdrawiamy wszystkich uczestników i do zobaczenia w piątek na Festiwalu!Wolontariusze SP61

            A oto odpowiedź organizatorów:

            Centrum Edukacji Obywatelskiej

            Witajcie Mocna Ekipo! Widać, że doświadczenia Wam nie brakuje! Życzymy dobrej zabawy i powodzenia w festiwalowych zmaganiach :)

            A oto niektóre z zadań wykonanych przez naszych wolontariuszy:

            Zadanie 1-nasza działalność (patrz zdjęcie w galerii powyżej)

            Centrum Edukacji Obywatelskiej

            O wow! Ile u Was się dzieje!!

            Zadanie 2- bajka

            Była sobie pewna dziewczynka o imieniu Marysia. Marysia miała babcię, która bardzo lubiła przyrodę i zawsze opowiadała jej bajki. Dzisiaj też tak było. -W każdym mieście mieszkają skrzaty- zaczęła opowiadać babcia- Skrzaty mieszkają w królestwach i każde królestwo ma swoją królową. Pracują cały czas, a najbardziej lubią sprzątać. Sprzątają różne resztki, martwe owady, skórki od bananów, okruszki i wszystko co wyrzucają ludzie, co da się zjeść. Pomagają roślinom i roznoszą ich nasiona. Spulchniają i użyźniają glebę. Zjadają wiele szkodników drzew. Ich gniazda służą za mieszkanie dla innych żyjątek. Żeby zobaczyć skrzaty trzeba być bardzo uważnym, za to ich prace widać wszędzie tam gdzie żyją. Skrzatom nie wolno przeszkadzać, ale można też im pomóc. Trzeba dbać o dzikie parki i nie usuwać spróchniałych drzew.  -A ja mogę zobaczyć skrzaty? Zapytała Marysia. - Wystarczy ze się schylisz. To mrówki! I to koniec bajki. A my właśnie przeczytaliśmy o eksperymencie wykonanym przez Amerykańskich naukowców polegającym na rozrzuceniu po mieście jedzenia. Eksperyment udowodnił, że mrówki pełnią główną rolę w sprzątaniu miasta ponieważ uprzątnęły aż 60 procent resztek!! 

            Za to zadanie otrzymaliśmy wyróżnienie!

            Zadanie 3-filmik