• 1a - Światowy Dzień Kota 17.02

Święto to powstało we Włoszech w 1990 roku. W Polsce obchodzone jest od 15 lat.
            Podobno kot to spełnienie ludzkich marzeń o udomowionym tygrysie. Chociaż jest mały, mruczący, dający się przytulać to cały czas zostaje trochę dziki i odosobniony jak jego przodek tygrys.
            Uczniowie z klasy 1a wiedzą, że koty tak jak ludzie, mają zęby mleczne i stałe. Sen stanowi większość kociego żywota, przeciętny kot przesypia 2/3 swojego życia. Na przednich łapach koty mają po pięć palców, zaś tylne łapy wyposażone są w cztery.
            Z okazji Dnia Kota przygotowaliśmy kocie maski, obejrzeliśmy ciekawy film o kotach, kolorowaliśmy kocie kolorowanki oraz śpiewaliśmy kocie piosenki.  Dzieci opowiadały o swoich ulubieńcach. Może ktoś z was też by chciał mieć takiego pupila w domu?

• 1a - Najsłodszy dzień w roku???

12.02.2021

Tłusty czwartek to początek ostatnich dni karnawału. W tym dniu można się objadać słodkościami - tradycja nakazuje zjedzenie przynajmniej jednego pączka! Według tradycji był to dzień, w którym można było robić rzeczy, których nie wypadało robić w inne dni. Jadło się sporo tłustych rzeczy, pączków, faworków czy racuchów. Urządzano wtedy pochody, które  miały przynieść uczestnikom szczęście i pomyślność. Podczas takiego marszu ludzie bawili się przy głośnej muzyce, a na czele pochodu pojawiały się figury znane z obrzędów kolędniczych.W klasie 1a również obchodziliśmy tłusty czwartek. Na początku każdy uczeń wykonał według własnego pomysłu swojego pączka i udekorował go kolorowymi posypkami. Gdy nasze pączki „piekły się w piekarniku” zrobiliśmy zawody w jedzeniu pączka bez użycia rąk! Śmiechu i zabawy było co niemiara ?? najszybszy był Olek K. – gratulujemy! To był udany dzień! ??? Dziękujemy mamie Wiktora za pomoc i przygotowanie wszystkiego.