• 7b - wycieczka do Belwederu

            18.10.2023

            W piękny jesienny dzień, 4 października klasa 7b wraz z wychowawczynią miała przyjemność odwiedzić Belweder, jedno z najważniejszych miejsc historycznych w Warszawie. Nasz przewodnik opowiedział nam wiele interesujących faktów dotyczących Belwederu. Dowiedzieliśmy się, że budynek ten został wzniesiony w XVII wieku jako willa, a potem przekształcony w pałac przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie jest siedzibą prezydenta Polski, co sprawia, że jest to jedno z najważniejszych miejsc w kraju. Wewnątrz Belwederu mieliśmy okazję zobaczyć wiele pięknych pomieszczeń urządzonych w stylu klasycystycznym. Zachwyciły nas przepiękne malowidła na sufitach oraz liczne antyki i dzieła sztuki. Zdecydowanie jednym z najważniejszych punktów programu był gabinet Józefa Piłsudskiego. Kolejne interesujące miejsca, które odwiedziliśmy to Kaplica Belwederska i sala Orderu Virtuti Militari. To prestiżowe odznaczenie wojskowe przyznawane za odwagę i zasługi w obronie ojczyzny. Wycieczka pozwoliła nam poznać historię Polski i zrozumieć znaczenie Belwederu jako miejsca kultowego i historycznego. To było wyjątkowe doświadczenie, które na pewno zostanie w naszej pamięci na długo.

          • Tydzień z Mikołajem Kopernikiem w świetlicy

            17.10.2023

            Od 9 października świetliczaki, w ramach zajęć wspominali wielkiego Polaka - Mikołaja Kopernika. Podczas zajęć uczniowie poznali ciekawostki z życia Kopernika, poszerzyli swoją wiedzę astronomiczną - poznali Układ Słoneczny, nazwy planet oraz ich kolejność, układali puzzle, kolorowali portrety Kopernika i wspólnie  śpiewali piosenki. Tydzień zakończył się wykonaniem zakładek do książek oraz  podsumowaniem zdobytej wiedzy -  quizem o Mikołaju Koperniku i astronomii. Najlepsi znawcy Kopernika otrzymali słodkie upominki.

          • Dzień z Kopernikiem

            11.10.2023

            To już nasz kolejny szkolny projekt, realizowany przez całą społeczność szkolną. Poszerzaliśmy swoją wiedzę i umiejętności poznając bliżej Cypriana Kamila Norwida, Marię Skłodowską-Curie, polskich romantyków , Józefa Piłsudskiego, Janusza Korczaka, „ochockich” twórców. Czas przyszedł na Mikołaja Kopernika w 550- rocznicę jego urodzin.  Prawnikurzędnikdyplomatalekarz, niższy duchowny katolicki, doktor prawa kanonicznego, zajmujący się astronomią i astrologiąmatematykąekonomiąstrategią wojskowąkartografią i filologią. Bywa też nazywany fizykiem i filozofem. Ale najbardziej znany jako astronom - twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię” – tak napisał o Koperniku Jan Nepomucen Kamiński.

            11 października 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień z Mikołajem Kopernikiem. Przygotowania do tego dnia były intensywne. Każda klasa, a mamy ich w szkole 24, przygotowały plakaty o Koperniku i przestrzenne planety Układu Słonecznego. Powstała wspaniała wystawa. Planety zostały powieszone na lampach, na oknach „niebo z gwiazdami”. Nauczyciele bibliotekarze przygotowali wystawę książek o astronomii i Koperniku. Pani Izabela Grzeszczak stworzyła makietę Układu Słonecznego, nauczyciele poloniści wystawę prac – Astronomiczny Konkurs Literacki. Wszystko to razem robiło ogromne wrażenie. Została wydana gazetka „Kurier Szkolny” pod redakcją pani Karoliny Nawrockiej informująca o planowanych działaniach tego dnia. A działo się wiele!

            Klasy 1-3 rozpoczęły „Dzień z Kopernikiem” wspólnym wykonaniem piosenki o Układzie Słonecznym. Później, już w klasach oglądały film animowany o Mikołaju Koperniku, zdobiły pierniki i kolorowały portrety Astronoma. Dzieci w świetlicy stworzyły fantastyczne zakładki do książek z podobizną Mikołaja Kopernika.

            Niektóre klasy starsze okolicznościowo wybrały się wcześniej na wycieczkę do Torunia – rodzinnego miasta naszego Odkrywcy. A podczas „Dnia z Kopernikiem” wszyscy wspaniale się bawiliśmy. Od rana oglądaliśmy prezentacje o Mikołaju Koperniku w każdej sali. Następnie w pracowniach można było wziąć udział w przeróżnych aktywnościach. Panie polonistki zachęcały do pisania Listów o Koperniku do Potomnych przy herbatce i pierniczku. Wolontariusze z panią Ulą Postek przygotowali kolorowanki z Kopernikiem oraz Kahoota o Koperniku. Pani Alina Żelazowska z uczniami układała z klocków lego statki kosmiczne. Pan Robert Przybycień proponował wirtualny spacer po Toruniu. Pani Krystyna Brzeska wspólnie ze swoją klasą tworzyła „Kosmos w słoikach” oraz zapraszała chętnych do rozwiązywania krzyżówek. Wiadomo o kim. Można było się również zmierzyć z magnetycznym Układem Słonecznym czy rysowaniem kontynentów na globusach. Wszyscy uczestnicy działań dostawali w nagrodę słodycze, a każda klasa otrzymała od Rady Rodziców pudełko pierników.

            W czasie tego niezwykłego „Dnia z Kopernikiem” odwiedził nas Burmistrz - pan Sławomir Umiński oraz Naczelnik Wydziału Oświaty – pan Krzysztof Grochowski. Panowie zostali poczęstowani pyszną herbatką, przygotowaną przez panią Dyrektor oraz smakowitym piernikiem upieczonym przez siostrę Tymoteuszę. Nad wszystkim czuwała koordynator wydarzenia - pani Beata Dudziak-Tomaszek.

          • Klasy 5 w Toruniu

            11.10.2023

            10 października br. uczniowie klas piątych wybrali się z wizytą do Torunia - miasta Mikołaja Kopernika i pierników.Piątoklasiści odbyli z przewodnikiem spacer po Starym Mieście, zobaczyli gdzie prawdopodobnie urodził się i mieszkał Nasz słynny astronom, gdzie był ochrzczony, ... Ponadto uczniowie zwiedzili interaktywną wystawę w Geodium  - jednej z sal toruńskiego Planetarium oraz uczestniczyli w warsztatach własnoręcznego wypieku pierników, które odbyły się w Żywym Muzeum Piernika. Pod okiem Mistrza piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowali ciasto, z którego wypiekli toruńskie specjały używając drewnianych form. Na zakończenie warsztatów wzięli jeszcze udział w warsztatach dekorowania pierników kolorowym lukrem.