• METODA TOMATISA

        Trening słuchowy metodą Tomatisa przeznaczony jest dla uczniów naszej szkoły.

        Dziecko może dobrze słyszeć, ale nie oznacza to, że potrafi równie dobrze słuchać, czyli, że ma prawidłowo rozwiniętą uwagę słuchową. Może mieć trudności z prawidłową selekcją i analizą dźwięków, rozróżnianiem wysokich i niskich częstotliwości, a także nie posiadać umiejętności jednoczesnego kojarzenia znaku graficznego z dźwiękiem, co jest konieczne w przypadku poprawnego czytania i pisania. Dodatkowo, może temu towarzyszyć nadpobudliwość psychoruchowa. Może to obniżać motywację dziecka do nauki, wzbudzać zniechęcenie i negatywnie wpływać na wiarę we własne możliwości.

        Podstawowa terapia, poprzedzona diagnozą, trwa  dwa etapy. Pierwszy 30 godzin zegarowych i prowadzony jest grupowo. Drugi etap trwa 15 godzin i prowadzony jest indywidualnie lub w grupach dwuosobowych. Możliwe jest przeprowadzenie także kolejnych etapów treningu w zależności od indywidualnych potrzeb dziecka. W naszej szkole trening słuchowy prowadzony jest od poniedziałku do piątku przez dwie godziny dziennie.
        W czasie terapii dzieci są wielokrotnie badane . Czas badania jednego dziecka ok. 45 min. 

        Terapia metodą Tomatisa to trening słuchowy, w którym poprzez specjalne oddziaływanie na narząd słuchu modyfikujemy trwale sposób słyszenia, a tym samym działamy pobudzająco na różne obszary kory mózgowej, przygotowując mózg do nowego, pożądanego rodzaju aktywności.
        Trening słuchowy w tej terapii polega na systematycznym odsłuchiwaniu zaplanowanego stosownie do diagnozy programu muzycznego. Do dyspozycji mamy 50 płyt CD z odpowiednim materiałem dźwiękowym, wykorzystującym głównie muzykę instrumentalną zaczerpniętą z utworów Mozarta i muzykę wokalną z chorałów gregoriańskich; jest też trochę walców i muzyki hymnowej. W większości jest to materiał wstępnie przetworzony; tzn. np. wstępnie przefiltrowany, wzbogacony w pewne pasma częstotliwości lub skondensowany. Dalszej obróbki materiału muzycznego dokonujemy - zgodnie z potrzebami zaplanowanej terapii - przy pomocy tzw. „elektronicznego ucha”. Jest ono połączone ze wzmacniaczem, odtwarzaczem i słuchawkami. Są to słuchawki, które przesyłają dźwięk zarówno drogą kostną jak
        i powietrzną,

        Trening Tomatisa prowadzą wykwalifikowani specjaliści szkoleni w Centrum Audio-Psycho-Fonologii ESPACE przez panią Małgorzatę Szurlej.

        ·Renata Dynak, pedagog specjalny, neurologopeda, terapeuta treningu treningu słuchowego metodą Tomatisa, terapeuta metody Integracji Sensorycznej

        ·Ewa Adamczyk, pedagog specjalny, terapeuta treningu słuchowego metodą Tomatisa

        ·Magdalena Oprządek, pedagog specjalny, terapeuta treningu słuchowego metodą Tomatisa, terapeuta 
         metody Integracji Sensorycznej

        Wskazania do treningu:

        Podstawą do zakwalifikowania dziecka na udział w treningu słuchowym jest wynik testu uwagi słuchowej, który wskazuje na zaburzenia uwagi słuchowej. Każde dziecko, u którego rodzice lub wychowawcy podejrzewają zaburzenia uwagi słuchowej może zostać zgłoszone do terapeutów treningu słuchowego na wykonanie testu uwagi słuchowej. Trening jest przede wszystkim dedykowany dla dzieci u których występują:

        · zaburzenia mowy

        · zaburzenia głosu

        · dysleksja

        · autyzm,

        · zespół ADHD

        · problemy szkolne
         

        Efekty stosowania metody:

        · poprawa koordynacji ruchowej

        · lepsze radzenie sobie z emocjami

        · zwiększanie koncentracji

        · lepsze zapamiętywanie

        · zmniejszenie liczby popełnianych błędów ortograficznych

        · zwiększenie sprawności komunikowania się

        · skuteczniejsza nauka języków obcych

        · lepsze wykorzystanie posiadanego potencjału

        · większa koncentracja uwagi

        · poprawa artykulacji

        · wyrównanie deficytów słuchowych

        · zniesienie nadwrażliwości słuchowej

        Tomatis - sprzęt:

        Szkoła jest wyposażona w oryginalny sprzęt firmy PROTEAC Besson of Switzerland, który oferuje najlepszą jakość dźwięku. Sprzęt ten jest produkowany zgodnie z założeniami prof. A. A. Tomatisa, twórcy metody stymulacji audio-psycho-fonologicznej.

        Nie stosujemy w terapii żadnych "uproszczonych" wersji sprzętu opartego na technologii cyfrowej (MP3, MP4, gotowych nagrań na płytach CD do odtwarzania w warunkach domowych, itp.).

        Sprzęt jest regularnie sprawdzany i serwisowany.


        „Elektroniczne ucho” umożliwia ćwiczenie mechanizmów akomodacyjnych ucha środkowego, co pozwala narządowi słuchu „otworzyć się” na pewne, dotąd niedostępne zakresy częstotliwości. Mikrogimnastyce mięśni ucha środkowego (napinacza błony bębenkowej i mięśnia strzemiączkowego) służy funkcja opóźniania i wyprzedzania - obie możliwe są dzięki tzw. bramkowaniu. Wzmacniacz wyposażony jest w bramkę elektroniczną z jednym wejściem elektronicznym dla dźwięku i dwoma obiegami elektronicznymi na wyjściu, co daje możliwość niejako rozdzielenia dźwięku na składowe ciemne (niskie częstotliwości) i jasne (wysokie częstotliwości) i przepuszczania ich osobno jednym i drugim kanałem. Przy niskich częstotliwościach błona bębenkowa osiąga stan relaksacji (jest minimalnie napięta), zaś wysokie częstotliwości powodują jej napinanie.

        Słuchawki przesyłające dźwięk przez kabel. Słuchawki przesyłają dźwięk zarówno drogą powietrzną jak i kostną.