• 1a - W zdrowym ciele, zdrowy duch

      26.09.2019

      12 września 2019 roku klasa 1a wybrała się do Młodzieżowego Domu Kultury "Ochota" by uczestniczyć w warsztatach pt. "W zdrowym ciele, zdrowy duch". Zajęcia miały na celu promocję zdrowego stylu życia. Panie prowadzące zadbały o przyjazną atmosferę i dobrą zabawę. Dzieci poznawały zasady prawidłowego odżywiania oraz sposoby spędzania wolnego czasu. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w zajęcia i chętnie pracowali w grupach. Pierwszaki wykazały się dużą wiedzą i świadomością na temat zdrowego stylu życia. Wszyscy świetnie się bawili i czekają na kolejne spotkania.

     • 2b - Pierwszy dzień jesieni

      24.09.2019

      W poniedziałek, dokładnie 23 września obchodziliśmy pierwszy dzień jesieni. Z tej okazji klasa 2b wybrała się do Ogródka Jordanowskiego, aby wysłuchać koncertu zatytułowanego „Z biegiem Wisły”, któremu towarzyszył dźwięk akordeonu. Następnie z okazji międzynarodowego dnia sprzątania świata wybraliśmy się do parku, aby z zaangażowaniem wziąć udział w akcji zwiększającej świadomość ekologiczną.  Uczniowie chętni brali udział w sprzątaniu otaczającego ich środowiska. Na koniec wspólnie wyrzuciliśmy worki do kontenerów mając nadzieję, że z roku na rok będzie ich co raz mniej.

     • 3a - sprzątanie świata

      24.09.2019

      Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa. Jak co roku nasza klasa również wzięła udział w akcji sprzątania świata. Każde dziecko dostało jednorazowe rękawiczki i wspólnie posprzątaliśmy teren naszej szkoły. Niektórzy robili zawody kto znajdzie więcej śmieci. Wszystkie niepotrzebne znaleziska trafiały od razu do worka. Mamy cichą nadzieję, że z roku na rok będzie coraz mniej śmieci do sprzątania. 

     • 3a - warsztaty w MDK

      16.09.2019

      We wtorek 10.09. byliśmy na warsztatach "Kalejdoskop różności" w MDK. Celem zajęć było dostrzeżenie przez dzieci różnorodności i wyjątkowości cech swoich kolegów i koleżanek. Podczas zabaw uczniowie lepiej poznawali drugą osobę, jego potrzeby, uczucia i zainteresowania. Uczyli się aby zbyt pochopnie i stereotypowo nie oceniać innych. W trakcie zajęć dzieci zauważały, że inny znaczy ciekawy. Mottem przewodnim naszego spotkania było hasło: „Współpraca się opłaca!” 

     • 3a - wakacyjne wspomnienia

      09.09.2019

      Niestety czas wakacji się już skończył. Czas wrócić do szkoły i nauki. Jednak chcemy jeszcze choć przez chwilę powspominać ten piękny czas, poczuć piasek pod nogami i wiatr we włosach. Na zajęciach dzieci opowiadały gdzie były, przyniosły wakacyjne pamiątki i narysowały swoje wakacyjne wspomnienia.

      A teraz zabieramy się do nauki!

     • 3a - Centrum Pieniądza NBP

      06.09.2019

      W czwartek 05.09.2019 byliśmy na wycieczce w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. Jest to miejsce, które opowiada historię pieniądza, wyjaśnia rolę banków centralnych, znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania. Mieliśmy przyjemność podnieść prawdziwą 12 kilogramową sztabkę złota, obejrzeć cenne polskie numizmaty i złote monety z całego świata. Poznaliśmy proces produkcji pieniędzy, a na koniec sprawdziliśmy swoją wytrwałość i skupienie w zbieraniu góry złota.

     • Szkolne muzykowanie

      29.08.2019

      Wykonanie różnych utworów uczniów kl. IV (cymbałki, flet). Brawa dla wszystkich „małych wielkich” wykonawców! Pośród nich są:

      • Maks Pilśnik,
      • Zuzia Zielińska,
      • Michał Matczak,
      • Antek Chojnacki,
      • Antek Jabłoński,
      • Maja Kłos,
      • Zosia Rokicka,
      • Tymek Krakowski,
      • Antek Kujac,
      • Emilka Dębowska.

      Serdecznie zapraszamy do wysłuchania wszystkich nagrań. Od września będziemy pracować nad nowym repertuarem.

      Przyg. Anna Zagdańska

     • Lato w mieście

      06.07.2019

      Dwa tygodnie akcji LATO W MIEŚCIE 2019 już za nami!!!

      Był to czas pełen atrakcji. Byliśmy:

      - na basenach w Parku Szczęśliwickim,

      - w sali zabaw „ Airo”,

      - w kinie Cinema 3 D Reduta na filmach: „Szczęśliwe życie zwierzaków domowych 2” oraz „Paskudy”.

      - na Placu Zabaw w II Ogródku Jordanowskim,

      - na lekcji muzealnej w Cytadeli,

      - w Dziale Ruchu Drogowego,

      - na Lekcji Europejskiej.

      A to nie wszystko. Jeszcze dwa tygodnie przed nami

      Przyg. Anna Zagdańska

     • ALFABET Bezpiecznych Wakacji Rzecznika Praw Dziecka

      13.06.2019

      Asertywność. Jeden z najwyższych aktów odwagi. To umiejętność odmawiania, szczególnie w sytuacjach ryzykownych lub wręcz głupich.

      Bezpieczeństwo. Wyścigi rowerowe? Tak, ale wyłącznie w specjalnie wytyczonych miejscach. Skoki do wody? Tak, ale tylko pod okiem ratownika. Zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zabawy sprawi, że będzie trwać dłużej.

      Ciekawość. Cecha, którą należy pielęgnować i doceniać, ponieważ rozwija i kształtuje. Koniecznie chcesz sprawdzić czy opuszczona studnia jest głęboka? To już nie ciekawość, a głupota.

      Duma. Świadomość, że sprzeciwienie się kolegom, nie sprawi, iż zostanie się odtrąconym. Jeżeli mamy poczucie własnej wartości, na pewno tak się nie stanie.

      Emocje. Nie daj się im ponieść. Koledzy naciskają, żebyś zrobił coś niebezpiecznego, słyszysz śmiech i niemiłe komentarze? Wytrzymaj, powiedz, że tego nie zrobisz, zasugeruj innym, że również nie powinni ryzykować swojego zdrowia i życia.

      Fakty. Każdego roku, podczas wakacji zdrowie lub życie traci tysiące młodych osób. Na kąpieliskach, podczas jazdy rowerem, w wyniku zażywania niebezpiecznych substancji. Można tego uniknąć.

      Grupa. Trzyma się razem, wakacyjny czas spędza od rana do wieczora. Wychodzi razem i wraca razem. Bez kłopotów ze zdrowiem, w poczuciu pożytecznie spędzonego czasu.

      Honor. To również bezinteresowna pomoc w nagłych wypadkach oraz pomoc słabszym. Nie bądź obojętny – reaguj!

      Internet. Anonimowość w sieci sprzyja błędnemu rozumieniu odwagi. Nie hejtuj, a nie będziesz hejtowany!

      Ja. Odważny ratownik. To brzmi dumnie!

      Krytyka. Łatwiej krytykować, niż być poddanym krytyce, szczególnie tej niezasłużonej. W sytuacji ryzyka utraty zdrowia lub życia, warto ją jednak wytrzymać.

      Lider. Jest w każdej grupie. Nie musi być największy i najsilniejszy. Dobrego lidera cechuje mądrość i odpowiedzialność za członków grupy.

      Mądrość. Podstawa odwagi. Szybka analiza sytuacji, ocena wystąpienia możliwego ryzyka, przewidywanie skutków działania, umiejętność podjęcia trudnej decyzji. Bez mądrości – to niemożliwe.

      Niezależność. Marzenie wielu młodych osób. Warto jednak pamiętać, że ratownik, policjant lub strażnik, pracują abyś Ty mógł beztrosko się bawić.

      Odpowiedzialność. Jesteś odpowiedzialny za siebie, ale także za bliskich i osoby zupełnie przypadkowe. Reaguj na cudze nieszczęście i cierpienie. Jeżeli nie wiesz jak, zwróć się o pomoc do dorosłych.

      Przewidywanie. Nie trzeba szklanej kuli, żeby wiedzieć, że skok na płytką wodę może skończyć się tragicznie, a palenie ogniska w lesie jest najczęstszą przyczyną pożarów.

      Ratunek. Nie bój się ratować. Podejmuj odważne i odpowiedzialne decyzje. Od nich może zależeć czyjeś życie. Jeśli nie wiesz, jak możesz pomóc, dzwoń zawsze pod całodobowy, bezpłatny numer alarmowy 112. W trudnych chwilach pomogą Ci również eksperci Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

      Strach. „Strażnik” odwagi. Pamiętaj, że odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.

      Tchórz. Na dźwięk tego słowa nabieramy nadludzkich mocy i często robimy rzeczy, których potem żałujemy. Na pewno tego chcemy?

      Unikanie ryzyka. Trudna sztuka w czasie dojrzewania. Warto pamiętać, że znaki informacyjne i uwagi dorosłych są po to, aby pomóc zidentyfikować zagrożenie i uniknąć nieszczęścia.

      Wakacje. Wymarzony czas – bez szkoły, z mniejszą dyscypliną. Najlepsze wakacje, to takie kiedy po ich zakończeniu cała klasa – bez wyjątku, zdrowa i wypoczęta – spotyka się na rozpoczęciu szkoły.

      Zabawa. Przywilej młodości. Najlepsza zabawa jest zawsze w gronie przyjaciół, na których zawsze możemy liczyć.

     • 4a - ostatni dzień nauki

      18.06.2019

      Klasa 4 a w ostatni dzień szkolnych zajęć wybrała się na pyszne lody i spacer. Ostatnim przystankiem był plac na Baśniowej, gdzie podsumowaliśmy naszą roczną pracę. Wspominaliśmy nasze miłe chwile w czwartej klasie i układaliśmy postanowienia na następny rok szkolny. Jutro z uśmiechem na twarzach odbierzmy świadectwa, jeszcze raz podziękujemy wychowawcom i nauczycielom za cały rok i zaczną się upragnione wakacje! Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku i ciepło ściskamy naszą kochaną panią Marzenę Czech! 

     • 5a i 5c na wycieczce w Giżycku

      18.06.2019

      Rankiem 6 czerwca uczniowie klasy 5a i 5c wyruszyli na wycieczkę do Giżycka. Pierwszy dzień był pełen atrakcji. Po dotarciu na miejsce i krótkim odpoczynku udaliśmy się do wioski Indian, gdzie czekali na nas właściciele ubrani w indiańskie stroje. Opowiedzieli o życiu i kulturze plemion indiańskich. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądały prawdziwe narzędzia, jakimi posługiwali się Indianie i Indianki w życiu codziennym i w bojach. Zobaczyliśmy, jak wyglądały indiańskie wigwamy i dowiedzieliśmy się do czego służyły. Po skończonych zajęciach mieliśmy czas wolny w wiosce: strzelaliśmy z łuku, łapaliśmy „węże” itp. Wieczorem mieliśmy zorganizowaną grę terenową. Następnego dnia poszliśmy nad jezioro Kisajno pobawić się i odpocząć, a potem w Giżycku zwiedziliśmy twierdzę Boyen. W drodze powrotnej udaliśmy się na warsztaty ceramiczne.

     • Akademia Odkrywcy

      17.06.2019

      W sobotę 15 czerwca wysoka temperatura nie przeszkodziła w zorganizowaniu i uczestnictwie uczniów w eksperymentach przyrodniczych. Radość z odkrywania zachodzących zjawisk tradycyjnie była nie do opisania. To trzeba przeżyć.

      Równocześnie pamiętamy o segregacji odpadów.

      Dziękuję prowadzącym zajęcia i uczestnikom.

      współorganizator Akademii Odkrywcy

      Halina Charytonowicz

     • 2a - Warsztaty ,,Bezpieczny Dom'' w Wyższej Szkole Służby Pożarniczej

      12.06.2019

      Podczas czerwcowej wycieczki klasa 2a miała możliwość uczestniczenia w warsztatach ,,Bezpieczny Dom’’ zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Służby Pożarniczej w Warszawie.

      Podczas warsztatów Panie prowadzące z pasją opowiadały dzieciom o tym co należy zrobić podczas pożaru, wypadku bądź innego zdarzenia. Dzieci z zaciekawieniem słuchały przekazywanych im informacji i z chęcią odpowiadały na pytania. Panie opowiadały uczniom jak krok po kroku zachować się w przypadku pożaru, gdzie zadzwonić, jak wyjść z pomieszczenia itp. Ważnym punktem wycieczki była możliwość wejścia do prowizorycznie dymiącego się pomieszczenie. Dzieci były pytane jak się zachować w takiej sytuacji i z zaangażowanie udzielały odpowiedzi na pytania prowadzących.

      Pod koniec warsztatów każde dziecko mogło trzymać w ręku wąż strażacki, jak również ugasić prowizoryczny pożar, którym były pachołki 😉

      Na koniec Panowie Strażacy rozwinęli zasłonę wodą i  każdy uczeń miał możliwość  pobiec przez taką fontannę.

     • "Szkoła przyjazna prawom człowieka. Jak przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole?"

      07.06.2019

      7 czerwca 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie, na którym zaprezentowano działania realizowane w ramach pilotażowego projektu edukacyjnego dla szkół podstawowych dzielnicy Ochota „Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka. Jak przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole?”

      Naszymi gośćmi byli:

      Prezydent m.st. Warszawy Pan Rafał Trzaskowski,

      Zastępca Prezydenta Pani Renata Kaznowska,

      Przedstawiciele i Przedstawicielki Rady Miasta, Komisji Edukacji i Komisji Dialogu Społecznego,

      Burmistrzowie dzielnic Urzędu m.st. Warszawy i Naczelnicy Wydziałów Oświaty w dzielnicach,

      Przedstawiciele i Przedstawicielki Rady Dzielnicy Ochota,

      Przedstawiciele Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy,

      Dyrektorki szkół podstawowych w dzielnicy  Ochota,

      Dyrektorki i Dyrektorzy ze szkół podstawowych w dzielnicach, w których projekt będzie realizowany w roku szkolnym 2019/2020 (Wawer, Wola, Wilanów)

      Przedstawiciele i Przedstawicielki kadry pedagogicznej i administracyjnej, rodziców oraz uczniów
      i uczennic z SP nr 61,

      Dziennikarze,

    • Pierwsza pomoc przedmedyczna

    • Jak mówi jedno polskie przysłowie ,,licho nie śpi'', dlatego aby zapobiec negatywnym skutkom wydarzeń w naszej szkole, w ramach zajęć dydaktycznych został przeprowadzony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klasy 1a oraz 3b. Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadził wykwalifikowany Ratownik Medyczny Pan Jakub, na co dzień pracujący w pogotowiu medycznym. Zajęcia składały się z części teoretycznej oraz praktycznej. Cześć teoretyczna obejmowała prezentację multimedialną na temat zachowania się w przypadku uczestnictwa w wypadku masowym, a także w sytuacjach z życia codziennego. Dzieci miały okazję do przypomnienia sobie ważnych numerów alarmowych oraz zastosowania ich w praktyce.  W części praktycznej zajęć każdy z uczniów miał za zadanie przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową  na fantomach,  jak również przypomnieć sobie zachowanie w przypadku zasłabnięcia osoby starszej. Na koniec Pan ratownik medyczny zaprezentował nam na jednym z uczniów pozycję boczną ustaloną. Warto wiedzieć jak się zachować w takich przypadkach już od najmłodszych lat naszego życia, bo nigdy nie wiemy co może nas w życiu spotkać.

     GALERIA

      

    • Bractwo Rycerskie "Kerin"

    • 15 lutego 2018 r. do naszej szkoły po raz kolejny zawitali Rycerze z Bractwa Rycerskiego "Kerin". Przedstawili nam żywą lekcję historii "Na dworze króla Kazimierza Wielkiego". Uczniowie klas 4-7 mieli szansę przebrać się za rycerzy, dworzan, białogłowy z epoki. Przedstawiali sceny z życia codziennego dworu królewskiego na Wawelu. Spawdzali się w pojedynkach rycerskich, dzielnie walcząc bardzo ciężkimi mieczami.

     Spotkania z Rycerzami stają się tradycją w naszej szkole i wywołują ogromne zainteresowanie historią wśród uczniów.

     GALERIA