• 2a - dzień pizzy

      18.01.2022

      Czy wiecie skąd pochodzi nazwa Margherita? Ile ważyła największa pizza na świecie? My wiemy 😊 W poniedziałek 17.01. wypadał Światowy Dzień Pizzy. W klasie 2a Asia i Hania przygotowały ciekawą prezentacje na temat historii tej pysznej potrawy. Dziewczynki przeprowadziły lekcje, przygotowały dla każdego krzyżówkę, żebyśmy mogli powtórzyć zdobyte wiadomości. Na koniec każdy z nas wykonał swój ulubiony kawałek pizzy.

      To był „pyszny dzień” .

     • Szlachetna Paczka - podziękowanie

      14.12.2021

      W tym roku pomagaliśmy dwóm starszym Paniom podczas akcji. Wszystkie dary zostały przekazane w sobotę przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Każda z Pań była bardzo wzruszona wszystkimi darami, laurkami, życzeniami oraz wspaniale przystrojonymi pudłami.

      Pragnę bardzo podziękować każdemu kto przyczynił się do realizacji naszej akcji która co roku odbywa się w naszej szkole i już wpisała się do szkolnego kalendarza na stałe.

      W imieniu Pań przekazuje całej społeczności szkolnej najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

      Piotr Zamoyski

     • 2a - Mikołajki

      07.12.2021

      Dzień św. Mikołaja obchodzi się 6 grudnia, wtedy przypadają imieniny Mikołaja i jest to w kalendarzu katolickim dzień wspomnienia świętego, który był biskupem – Mikołaja z Miry.

      Zwyczaj świętowania i wręczania sobie w tym czasie prezentów związany jest z legendą, która dotyczy postaci Świętego Mikołaja. Podczas wizyty przynosi on maluchom podarki, zazwyczaj drobne zabawki, słodycze. To wręczanie prezentów 6 grudnia jest praktykowane z powodu opowieści, która istnieje już od X wieku. Jest to średniowieczna historia życia biskupa z Miry, który w dniu 6 grudnia wręczał dzieciom prezenty oraz dbał o najbardziej potrzebujących. Obecnie mikołajki to kontynuowanie tej tradycji, ale w nieco zmieniony sposób. W nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj zostawia grzecznym dzieciom drobne prezenty – pod poduszką, w butach czy w skarpetach powieszonych przy kominku.

      Również w klasie 2a świętowaliśmy Mikołajki. Uczniowie ubrali się „mikołajkowo”, udekorowali pierniki, które wszystkie zjadły…… :) śpiewali świąteczne piosenki oraz ubrali choinkę. Może Mikołaj zostawi nam coś pod nią.

     • 1a - Mikołajki

      06.12.2021

      Mieliśmy to szczęście obchodzić Mikołajki 6 grudnia w szkole. Uczniowie otrzymali drobne prezenty od Świętego Mikołaja oraz dyplomy. Ponadto w każdej paczce była czapka mikołajowa, więc zrobiliśmy wspólne zdjęcia na pamiątkę. Klasa 1 A słuchała i śpiewała świąteczne piosenki oraz mieliśmy okazję zobaczyć wioskę Świętego Mikołaja za pośrednictwem kamer internetowych.

     • Warszawski Festiwal Wolontariatu Szkolnego

      03.12.2021

      Z okazji Dnia Wolontariusza wzięliśmy udział w Warszawskim Festiwalu Wolontariatu Szkolnego. Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń pomiędzy wolontariuszami z różnych placówek. Festiwal składał się z czterech zadań związanych tematycznie z wolontariatem.

      Nasze Szkolne Koło Wolontariatu reprezentowali uczniowie z kl.7d, 8b i 8d (Nadia, Filip, Witek, Adam i Janek)

      Oto w jaki sposób wolontariusze opisali swoją drużynę:

      Hej, to my- Nadia, Adam, Filip, Janek i Witek. Widzicie naszą piątkę, ale tak naprawdę jest z nami tutaj całe Szkolne Koło Wolontariatu z SP61.Działamy razem, bo każdy z nas daje to, co umie najlepiej. W tym roku organizowaliśmy loterię fantową i Dzień Życzliwości. Wzięliśmy też udział w akcji charytatywnej na rzecz UNICEF POLSKA oraz w zbiórce funduszy na operację dla chorej dziewczynki z innej ochockiej szkoły. Współpracujemy także z MDK Ochota i razem niesiemy pomoc. Należymy do Klubu Szkół UNICEF. Organizujemy samopomoc w nauce. Pomagamy innym, ale ta praca wnosi też w nasze życie dużo dobrego.Pozdrawiamy wszystkich uczestników i do zobaczenia w piątek na Festiwalu!Wolontariusze SP61

      A oto odpowiedź organizatorów:

      Centrum Edukacji Obywatelskiej

      Witajcie Mocna Ekipo! Widać, że doświadczenia Wam nie brakuje! Życzymy dobrej zabawy i powodzenia w festiwalowych zmaganiach :)

      A oto niektóre z zadań wykonanych przez naszych wolontariuszy:

      Zadanie 1-nasza działalność (patrz zdjęcie w galerii powyżej)

      Centrum Edukacji Obywatelskiej

      O wow! Ile u Was się dzieje!!

      Zadanie 2- bajka

      Była sobie pewna dziewczynka o imieniu Marysia. Marysia miała babcię, która bardzo lubiła przyrodę i zawsze opowiadała jej bajki. Dzisiaj też tak było. -W każdym mieście mieszkają skrzaty- zaczęła opowiadać babcia- Skrzaty mieszkają w królestwach i każde królestwo ma swoją królową. Pracują cały czas, a najbardziej lubią sprzątać. Sprzątają różne resztki, martwe owady, skórki od bananów, okruszki i wszystko co wyrzucają ludzie, co da się zjeść. Pomagają roślinom i roznoszą ich nasiona. Spulchniają i użyźniają glebę. Zjadają wiele szkodników drzew. Ich gniazda służą za mieszkanie dla innych żyjątek. Żeby zobaczyć skrzaty trzeba być bardzo uważnym, za to ich prace widać wszędzie tam gdzie żyją. Skrzatom nie wolno przeszkadzać, ale można też im pomóc. Trzeba dbać o dzikie parki i nie usuwać spróchniałych drzew.  -A ja mogę zobaczyć skrzaty? Zapytała Marysia. - Wystarczy ze się schylisz. To mrówki! I to koniec bajki. A my właśnie przeczytaliśmy o eksperymencie wykonanym przez Amerykańskich naukowców polegającym na rozrzuceniu po mieście jedzenia. Eksperyment udowodnił, że mrówki pełnią główną rolę w sprzątaniu miasta ponieważ uprzątnęły aż 60 procent resztek!! 

      Za to zadanie otrzymaliśmy wyróżnienie!

      Zadanie 3-filmik

     • 4c - lekcja w Muzeum Warszawy

      28.11.2021

      W piątek 19.11. kl.4c wybrała się na wycieczkę do Muzeum Warszawy, gdzie została przeprowadzona lekcja Od decyzji księcia do wyborów i budżetu partycypacyjnego. Jak warszawiacy uzyskali prawo do decydowania o mieście?. Podczas zajęć odbyliśmy podróż do dawnej Warszawy. Dowiedzieliśmy się, kto wtedy podejmował decyzje i jak mieszkańcy zdobywali wpływ na miasto.  Gdy w podróży dotarliśmy do naszych czasów, w grupach zastanawialiśmy się, co możemy zmienić w naszej okolicy.Po lekcji spacerowaliśmy ulicami Starego Miasta i wstąpiliśmy do jednej z najstarszych kawiarni w Warszawie Telimeny na ciepłą herbatę i gorącą czekoladę.

     • Najśmieszniejsza dynia

      26.11.2021

      W październiku w naszej szkole odbył się konkurs na "Najśmieszniejsza dynię". W konkursie wzięło udział 27 uczniów z klas 1-3. Wszystkie dynie przyniesione przez dzieci były przepiękne i jednocześnie cudownie przyozdobiły nasz korytarz. Laureatami konkursu zostali: I miejsce - Olga Tępińska kl.1c, II miejsce - Szymon Wereszczyński kl.1a oraz podwójne III miejsce - Amelia Rusiak kl.1c i Filip Woliński kl. 1b, którzy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Wyróżnienia otrzymało 16 uczniów z różnych klas. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie wszystkim naszym utalentowanym uczniom.

     • 2b - warsztaty Fizyka - pasja - społeczeństwo

      25.11.2021

      Klasa 2b wzięła udział w warsztatach prowadzonych na terenie Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w ramach projektu edukacyjnego Fizyka - pasja - społeczeństwo. Przeprowadzone podczas warsztatów eksperymenty miały na celu przybliżyć dzieciom zjawisko magnetyzmu, pomogły zrozumieć, jak działają magnesy, czym jest pole magnetyczne i jak te zjawiska wykorzystuje się na świecie. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia!

     • 2a - Dzień Kredki

      22.11.2021

      Czy wiecie, jak powstały kredki?  W czasach starożytnych połączono woskz barwnikiem. Płyn lub pastę nakładano na drewno lub płótno i tak powstawały obrazy. Kredki można podzielić na ołówkowe, akwarelowe, artystyczne, pastelowe i świecowe. Rysowanie to wielka frajda i ważny trening dla małego dziecka. Do tego uczy twórczego myślenia. Za pomocą kredki można wyrazić to, co się myśli, czuje i o czym marzy.

      22 listopada obchodziliśmy w klasie 2a Dzień Kredki. Anastazja i Staś przeprowadzili ciekawe zajęcia dotyczące kredek. Na początku opowiedzieli nam bajkę o kredce w formie teatrzyku, pokazali różne rodzaje kredek, które dzieci grupowały. Następnie każdy wykonał obrazek używając wszystkich rodzajów kredek. Były również zawody, kto najszybciej zatemperuje kredkę. Każde dziecko wykonało karty pracy związane z kredkami a na koniec w grupach uczniowie namalowali pięknie plakaty z okazji Dnia Kredki. Uśmiechu i radości nie było końca. Z niecierpliwością czekamy na kolejną odwróconą lekcje.

     • Dzień Życzliwości

      21.11.2021

      19 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości.

      Z tej okazji wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali prezentacje na temat przyjaznej postawy wobec innych ludzi, a także plakaty promujące serdeczność i życzliwość.

      Wszyscy uczniowie z klas 1-8 oraz pracownicy szkoły otrzymali uśmiechnięte buźki symbolizujące radość i pogodę ducha.

      Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku.

      Zachęcam do obejrzenia prezentacji przygotowanych przez wolontariuszy!

      Pozdrawiam  serdecznie

      Urszula Postek-koordynator SKW

     • 2a - Czytam z Klasą

      17.11.2021

      Klasa 2a dołączyła do międzynarodowego projektu edukacyjnego „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” wspierającego rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas I-III. Twórcą tego projektu jest Pani Honorata Szanecka.

      Projekt składa się z trzech modułów. Pierwszy to: „Podróże małe i duże” do którego została przeczytana książka „O psie, który jeździł koleją”. Na samym początku uczniowie poznali chmurkę Tosię, która towarzyszy nam podczas omawiania i wykonywania zadań. Każde dziecko wykonało swoją małą chmurkę. Następnie obejrzeliśmy krótki film, który zachęcał do wspólnego czytania książek. W trakcie omawiania lektury dzieci, wykonały zadania z lekturnika, wspólnie ułożyły plan wydarzeń, narysowały głównego bohatera oraz swoją ulubioną przygodę. Poznały zawód kolejarza podczas wizyty w Stacji Muzeum, nauczyły się pisać ogłoszenie oraz sami szukali zaginionego psa Lampo. Dzieci podzieliły się na grupy detektywistyczne:

      Axoloty, Złote Lwy i Wielka Tajemnica. Do zadań detektywów było wykonanie plakatu, stworzenie rysopisu kolejarza, narysowanie jego atrybutów oraz wspólne ustalenie cech pracowników kolei. Zadanie nie było łatwe ale detektywi poradzili sobie wyśmienicie. Niektóre dzieci wykonały makiety stacji Marittima i pociągu, którym podróżował Lampo. Z niecierpliwością czekamy na kolejną przygodę.

      Dziękuję Pani Kasi, Pani Asi i Panu Jakubowi za pomoc w projekcie.

    • Pierwsza pomoc przedmedyczna

    • Jak mówi jedno polskie przysłowie ,,licho nie śpi'', dlatego aby zapobiec negatywnym skutkom wydarzeń w naszej szkole, w ramach zajęć dydaktycznych został przeprowadzony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klasy 1a oraz 3b. Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadził wykwalifikowany Ratownik Medyczny Pan Jakub, na co dzień pracujący w pogotowiu medycznym. Zajęcia składały się z części teoretycznej oraz praktycznej. Cześć teoretyczna obejmowała prezentację multimedialną na temat zachowania się w przypadku uczestnictwa w wypadku masowym, a także w sytuacjach z życia codziennego. Dzieci miały okazję do przypomnienia sobie ważnych numerów alarmowych oraz zastosowania ich w praktyce.  W części praktycznej zajęć każdy z uczniów miał za zadanie przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową  na fantomach,  jak również przypomnieć sobie zachowanie w przypadku zasłabnięcia osoby starszej. Na koniec Pan ratownik medyczny zaprezentował nam na jednym z uczniów pozycję boczną ustaloną. Warto wiedzieć jak się zachować w takich przypadkach już od najmłodszych lat naszego życia, bo nigdy nie wiemy co może nas w życiu spotkać.

     GALERIA

      

    • Bractwo Rycerskie "Kerin"

    • 15 lutego 2018 r. do naszej szkoły po raz kolejny zawitali Rycerze z Bractwa Rycerskiego "Kerin". Przedstawili nam żywą lekcję historii "Na dworze króla Kazimierza Wielkiego". Uczniowie klas 4-7 mieli szansę przebrać się za rycerzy, dworzan, białogłowy z epoki. Przedstawiali sceny z życia codziennego dworu królewskiego na Wawelu. Spawdzali się w pojedynkach rycerskich, dzielnie walcząc bardzo ciężkimi mieczami.

     Spotkania z Rycerzami stają się tradycją w naszej szkole i wywołują ogromne zainteresowanie historią wśród uczniów.

     GALERIA