• TERAPIA PEDAGOGICZNA


         

          Magdalena Orłowska
        kl. 1 - 3
        Karolina Nawrocka
        kl. 4-8

        Poniedziałek

        8.00 - 12.30 8.00 - 15.30

        Wtorek

        8.00 - 12.30  

        Środa

        8.00 - 12.30 8.50 - 12.30

        Czwartek

        8.00 - 12.30  

        Piątek

        8.00 - 12.00 8.00 - 9.35

         

        Zajęcia odbywają się w sali nr 55 na II piętrze.

        W związku z dużą liczbą dzieci potrzebujących pomocy dwukrotna nieusprawiedliwiona nieobecność powoduje skreślenie dziecka z zajęć.

        Nabycie umiejętności czytania i pisania w czasie pierwszych lat nauki w szkole jest podstawą zdobywania wiedzy na kolejnych etapach kształcenia, sprzyja rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu dziecka.

        Niestety, nie wszyscy uczniowie o prawidłowym rozwoju umysłowym mimo wielu starań własnych oraz pomocy nauczycieli są w stanie opanować podstawowe umiejętności szkolne. Przyczyny tego zjawiska są bardzo złożone. Często okazuje się, że są one skutkiem fragmentarycznych opóźnień w rozwoju funkcji poznawczych, których sprawność jest konieczna do opanowania czytania i pisania.

        Zaburzenia te mogą dotyczyć funkcji:

        · analizy i syntezy wzrokowej

        · analizy i syntezy słuchowej

        · orientacji przestrzennej

        · lateralizacji ( przewagi stronnej ciała)

        · motoryki

        Tylko wczesne zorientowanie się w przyczynach trudności dziecka oraz udzielenie mu właściwej pomocy może zapobiec narastającym niepowodzeniom szkolnym. Najważniejszą sprawą jest skierowanie dziecka na badanie do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dopiero po zbadaniu dziecka przez psychologa będzie wiadomo, które funkcje poznawcze są zaburzone. Na podstawie opinii psychologa i zawartych w niej wskazówek do pracy z dzieckiem można podjąć odpowiednie działania. Znajomość przyczyn niepowodzeń szkolnych swojego dziecka, wiedza, jak zapewnić mu właściwą pomoc może wpłynąć na zmniejszenie trudności, a tym samym nie dopuści do powstania reakcji nerwicowych lub innych zaburzeń zachowania u dziecka.


         

    • Warto przeczytać