• JUBILEUSZ 50 WARSZAWSKIEJ OLIMPIADY MŁODZIEŻY

Warszawska Olimpiada Młodzieży jest corocznym wydarzeniem sportowym z wieloletnią tradycją, którego celem jest upowszechnianie sportu w stolicy.

Dzięki niemu Warszawa zajmuje pierwsze miejsca we współzawodnictwie wojewódzkim i ogólnopolskim. Zawody organizowane są na poziomie szkolnym, dzielnicowym oraz stołecznym, a młodzi sportowcy rywalizują ze sobą w takich konkurencjach jak koszykówka, biegi przełajowe, tenis stołowy, piłka nożna czy unihokej. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji reprezentują stolicę w Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.

Na Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży rozpoczęły się wielkie kariery tak wybitnych sportowców jak m.in. Ireny Szewińskiej, Jacka Wszoły, Kajetana Broniewskiego czy Zofii Klepackiej-Noceti.

W dniu 7 listopada 2017 roku w hali  Centrum Rekreacyjno-Sportowym Bielany w Warszawie przy ul. Lindego odbyło sięuroczyste podsumowanie jubileuszowej 50 Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Wśród zaproszonych gości byli m.in.  Dyrektor Biura Sportu i Rekreacji m. st. Warszawy – Pan Janusz Samel,  przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki Rady Warszawy – Pan Paweł Lech, przedstawiciele władz dzielnic Warszawy, dyrektorzy, nauczyciele i młodzież szkół warszawskich. Szkolny Związek Sportowy Warszawy i Województwa Mazowieckiego (organizator WOM), reprezentowany był przez przewodniczącego – Pana Jana Dorosiewicza oraz wiceprzewodniczącą urzędującą Panią Iwonę Zielińską – Mróz.

,,Warszawska Olimpiada Młodzieży, to nie tylko system sportowy, to także system wychowania młodzieży, przeciwdziałanie agresji, profilaktyka zdrowotna i społeczna. Dziękuję wszystkim nauczycielom i dyrektorom szkół, którzy swoim zaangażowaniem krzewią wśród naszych młodych zawodników ideę aktywności fizycznej, ale też walki fair play, bo nie zwycięstwa są tutaj najważniejsze, ale współpraca i dzielenie wspólnej pasji do sportu – mówił podczas uroczystego zakończenia WOM Janusz Samel, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy.

W eliminacjach dzielnicowych w roku szkolnym uczestniczyło:

• 24 653 zawodników i zawodniczek ze 191 szkół podstawowych (w 2016 roku było ich 24 988 ze 181 szkół, a w 2015 roku 26 470 ze 170 podstawówek);

W zawodach finałowych rozgrywanych na poziomie stołecznym z udziałem zwycięzców eliminacji dzielnicowych uczestniczyło:

• 4 117 zawodników i zawodniczek ze 128 szkół podstawowych (w 2016 roku: 4054 sportowców ze 125 szkół, a w 2015 roku: 3771 zawodników i zawodniczek ze 110 szkół);

Łącznie w zawodach eliminacyjnych i finałowych 50 Warszawskiej Olimpiady Młodzieży uczestniczyło ok. 64 600 uczestników.

W tym roku najbardziej aktywną dzielnicą okazało się Śródmieście, którego reprezentanci wywalczyli aż 28 medali.Nasza dzielnica zajęła 6 miejsce na 128 szkół podstawowych.

Wśród trzydziestu honorowo odznaczonych za Zasługi w Rozwoju Sportu Młodzieży Szkolnej w Warszawie znalezli się nauczciele wf z naszej szkoły: pani Dorota Stachewicz i pan Piotr Pązik. Serdecznie gratulujemy.