• 2b w Łazienkach Królewskich

      19.09.2018

      14 września klasa 2b uczestniczyła w zajęciach terenowych w Łazienkach Królewskich. Uczniowie poznali historię Łazienek oraz zastali zapoznani z ważnymi miejscami znajdującymi się na terenie ogrodu. W trakcie warsztatów dzieci dowiedziały się jakie zwierzęta żyją na terenie Łazienek Królewskich oraz jakie rośliny możemy zaobserwować podczas spaceru.

      Wycieczka była bardzo udana.

     • Mała pszczoła, wielka sprawa

      14.09.2018

      12 września klasa 2a miała okazje odwiedzić Centrum Edukacji Przyrodniczej znajdujące się w Powsinie i uczestniczyć w lekcji przyrodniczo-terenowej. Uczniowie podczas zajęć mogli wzbogacić wiedzę o roli pszczół i innych owadów zapylających w środowisku i życiu człowieka. Tym samym zwiększyć zakres wiedzy dotyczący ogromnej roli pszczołowatych i zapylania. O tym dlaczego pszczoła ma taka budowę ciała, skąd biorą nektar i jak go transportują, czy pszczoły potrzebują wody oraz jak długo trwa proces wytwarzaniu miodu.

      W czasie zajęć dzieci mogły wzbogacić swoją wiedzę o nowe informacje oraz doświadczenia. Warsztaty były przeprowadzane w bardzo urozmaicony i ciekawy sposób. Na koniec każde z dziecko mogło samo posadzić kwiaty i zabrać je ze sobą do domu aby pomóc pszczołą w szukaniu nektaru.

       

     • Przywiązani do drzew – czyli wypoczynek w plenerze miejskim

      13.09.2018

      W ramach II edycji programu „PRZYWIĄZANI DO DRZEW – CZYLI WYPOCZYNEK W PLENERZE MIEJSKIM”  12 września 2018r. w III Ogrodzie Jordanowskim kl. 8b wraz    z wychowawcą p. Ewą Jakubik wzięła udział w warsztatach drzeworytniczych – grafika. Zajęcia, które dla uczniów poprowadziła p. Justyna Olszewska spotkały się z dużym zainteresowaniem. Efekty pracy można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Serdecznie zapraszam do ich obejrzenia :-)

      zdjęcia i tekst: Anna Zagdańska

     • Rozpoczęcie roku szkolnego

      03.09.2018

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Rozpoczęcie roku szkolnego.

      Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 jest to ważny dzień dla uczniów, jak również dla samych nauczycieli. Najbardziej wzniosły zdaje się być dla pierwszaków oraz czwartoklasistów. Uczniowie klas pierwszych poznali szkołę i zasady w niej panujące, było to dla nich coś nowego i odkrywczego. To w tym dniu zapoznali się też z nowymi kolegami, Paniami wychowawczyniami oraz pozostałą kadrą pedagogiczną. Niosło to ze sobą dużo emocji.  Z kolei czwartoklasiści mieli okazję przypomnieć sobie zasady panujące w szkole. Z racji awansu do starszej klasy, poznali oni wykaz nowych przedmiotów. Spotkali również nowych wychowawców, którzy będą prowadzić ich przez kolejne lata w naszej szkole. Podczas uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego swoją obecnością zaszczycili nas specjalni goście. Byli to: zastępcy Burmistrza Ochoty - pan Grzegorz Wysocki i pan Krzysztof Kruk. Była to dla nas ogromna radość i zaszczyt, że w tak ważnym dniu, tak ważne osobistości mogły być z nami. Po części oficjalnej, Pani Dyrektor - Renata Wrotniak wraz z  panem Krzysztofem Krukiem odwiedzili każdą z klas i życzyli uczniom, rodzicom i kadrze pedagogicznej owocnego roku szkolnego.

      Mamy nadzieję,  że ten rok szkolny będzie pełen pozytywnych efektów w nauce oraz wspaniałych wspomnień i wrażeń! 

     • Lato w mieście

      19.08.2018

      Tegoroczne LATO W MIEŚCIE 2018r. w SP 61 upłynęło pod znakiem licznych atrakcji. Uczniowie odwiedzili wiele interesujących miejsc  w Warszawie, biorąc udział w ciekawych warsztatach i lekcjach m.in. w Muzeum Narodowym, Muzeum Wojska Polskiego, Łazienkach Królewskich, Muzeum Farmacji, Muzeum Warszawy, Warszawskim ZOO, Kolorado, Stadionie Legii, Parku Szczęśliwickim: gra terenowa i zabawy na otwartych basenach, Straży i Policji. Nie zabrakło także zabaw, konkursów i gier rekreacyjno-sportowych na terenie SP 61. Piękna letnia pogoda dopisywała każdego dnia. Serdecznie zapraszamy już za rok.

       

      Zdjęcia i tekst: Anna Zagdańska

     • Ochocka Parada Niepodległości

      17.06.2018

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ochocka Parada Niepodległości.

      17 czerwca wzięliśmy udział w Ochockiej Paradzie Niepodległości. Trasa przebiegała od skrzyżowania ulic Białobrzeskiej i Częstochowskiej, ulicą Białobrzeską i skręciła  w ul. Opaczewską, a następnie aleją Bohaterów Września i ulicą Drawską zaprowadziła nas do parku Szczęśliwickiego. W parku odbył się piknik połączony z występami scenicznymi. Nasze uczennice z kl. 3 przedstawiły układ taneczny z szarfami do „Croatian Rhapsody”, a uczniowie z kl. 4 zaśpiewali „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”.

      Serdecznie podziękowania dla wszystkich, którzy pomogli w przygotowaniu parady a także dla jej uczestników.

      Dyrekcja szkoły

     • 22 czerwca

      10.07.2018

      22 czerwca uroczyście zakończyliśmy kolejny rok nauki. Zaproszenie na uroczystość przyjęła pani Burmistrz Katarzyna Łęgiewicz. Uczniowie otrzymali świadectwa, wielu z nich odebrało dyplomy oraz nagrody za szczególne osiągnięcia. Uroczystość została uświetniona występami naszych wyjątkowo utalentowanych uczniów. Teraz udajemy się na zasłużone wakacje.
      Do zobaczenia we wrześniu.

     • Fantastyczne stworki

      20.06.2018

      Konkurs plastyczny „FANTASTYCZNE STWORKI”

      Świetliczaki wzięły udział w konkursie plastycznym świetlic Ochoty.

      Zadaniem było wykorzystanie wyobraźni i wykonanie pracy dowolną techniką płaską.

      Zadbaliśmy o oryginalność pomysłów i estetyczny wygląd, i…

       

      zdobyliśmy mnóstwo nagród !!!

       

      W różnych kategoriach

      zajęliśmy:

      1 pierwsze miejsce,

      4 drugie miejsca,

      2 trzecia miejsca

      i 3 wyróżnienia .

     • 1a w Papugarni

      13.06.2018

      W ramach Dnia Dziecka dzieci z klasy 1a wraz z nauczycielami wybrały się do Papugarni. Dzieciom bardzo podobało się obcowanie z Papugami oraz to, że miały możliwość mieć je na dłoniach jak również fakt że mogły nakarmić je ziarnami. Po powrocie każde z dzieci miało za zadanie namalować papugę która im się najbardziej spodobała, dzięki temu powstały piękne prace.

     • Zakończenie roku szkolnego w świetlicy

      13.06.2018

      W kalendarzu czerwiec - to znak, że zbliża się zakończenie roku szkolnego. Świetliczaki z niecierpliwością oczekują tej chwili. To czas podsumowań. Dla dzieci, które brały udział w konkursach, uroczystościach, wydarzeniach świetlicowych- wychowawcy przygotowali wiele wspaniałych nagród i upominków.

     • Uroczysty apel: 100-lecie odzyskania niepodległości

      04.06.2018

      i25 maja odbył się dzielnicowy konkurs "Architekci niepodległości". Nasi uczniowie zdobyli II miejsce. Konkurs poprzedził uroczysty apel związany ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowany przez naszych uczniów. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: pani burmistrz Ochoty Katarzyna Łęgiewicz i przewodnicząca Rady Rodziców pani Jolanta Szabelska oraz nauczyciele i uczniowie z ochockich szkół.

     • 1a - warsztaty z malowania koszulek

      04.06.2018

      Czy stworzenie koszulki jest takie trudne? Otóż nie! 22 maja klasa 1a miała okazje się o tym przekonać na warsztatach z malowania koszulek. Jak się okazało wystarczy trochę chęci, marker, specjalne farby, obrazek i gram wyobraźni i powstają przepiękne koszulki, którymi dzieci mogą pochwalić się przed rodzicami jak również przed rówieśnikami. Dla klasy 1a była to wspaniała zabawa.

     • 1a - Dzień Dziecka

      04.06.2018

      Sport to również dobra zabawa :) 30 maja w naszej szkole odbył się Dzień Sportu. Klasa 1 a brała czynny udział w prawie każdej konkurencji, najbardziej dzieciom do gustu przypadł tor przeszkód. Na zdjęciach możemy zaobserwować dzielne zmagania pierwszoklasistów z tym torem.

     • 1bc - wycieczka do Głęboczycy

      30.05.2018

      25 maja dzieci z klas 1b i 1c brały udział w jednodniowej wycieczce do Głęboczycy. Tematem wyprawy były „Bajki z zaczarowanego lasu”. Podczas naszej wycieczki odważyliśmy  się przekroczyć granicę lasu, a naszym oczom ukazały  się scenografie ze znanych bajek: „Jaś i Małgosia”, „Czerwony Kapturek”, „Siedmiu krasnoludków i Królewna Śnieżka” oraz „Kraina Lodu”. Razem z dziećmi przypomnieliśmy sobie te bajki, a także czekało na nas kilka zadań do wykonania w Czarodziejskim Lesie. Ponadto na dzieci czekały następujące atrakcje: przejażdżka wozem po okolicy, dojenie sztucznej krowy, kopalnia złota, leśny labirynt, układnie dużych puzzli, zjeżdżalnia linowa – tyrolka, połów drewnianych rybek, rzuty podkowami do celu, osada Argosów oraz wiele innych zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Pobyt zakończyliśmy ogniskiem.

     • Konkurs o Ignacym Janie Paderewskim

      30.05.2018

      W Konkursie o Ignacym Janie Paderewskim nasza drużyna zdobyła II miejsce. Uczniowie: Katarzyna Marecka, Radosław Żołędowski i Allen Wołowski dzielnie walczyli w Konkursie, wykazując się ogromną wiedzą. Gratulacje! Jestem z Was dumna. (Jak zwykle nie mieliśmy szczęścia do puzzli).

     • Konkurs monologów "To ja"

      11.05.2018

      Wyniki Konkursu Monologów „To ja!”
      Dnia 8 maja 2018 odbył się w naszej szkole konkurs autoprezentacji w języku angielskim dla klas 4-6 oraz w języku niemieckim dla klas siódmych.
      Siedemnastu uczestników walczyło o palmę pierwszeństwa jako oratorzy.
      Jury w składzie: U. Postek, I. Karpińska, A. Poślednik (z ramienia uczniów),
       L. Harris, A. Masters oraz  Z. Sołtys postanowiło wyróżnić uczestników w trzech kategoriach:

      Wśród uczestników angielskiej części konkursu
      W grupie młodszej (kl. 4)
      Kasię Olszak
      Karolinę Gesing
      W grupie starszej (kl. 5-6):
      Karolinę Than My Tam
      Kasię Marecka
      Radka Żołędowskiego
      oraz przyznać wyróżnienie za prezentację warsztatu artystycznego 
       Allenowi Wołowskiemu.

      Wśród uczestników niemieckiej części konkursu nie przyznano pierwszej nagrody. 
      Wyróżnienia drugiego stopnia otrzymały Martyna Zmaza  i Tosia Walentek, 
      a wyróżnienia trzeciego stopnia Michał Kowalczyk i Zuza Grad.

      Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział i włożoną pracę.

      Jury Konkursu

     • Święto Konstytucji 3 Maja

      27.04.2018

      27 kwietnia odbyło się przedstawienie z okazji zbliżającego się Święta Konstytucji 3 Maja. W akademii udział wzięli uczniowie klasy 3e. Oprócz patriotycznych wierszy zaprezentowali także pieśni: "Zwycięży Orzeł Biały", "Żeby Polska była Polską", "Mazurek 3 Maja".

     • Ratujemy i uczymy ratować

      26.04.2018

      W kwietniu dzieci ze świetlicy miały okazję  przećwiczyć , a niektóre nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia odbywały się  pod okiem wykwalifikowanej kadry m.in. Pani Ratownik, naszej pani pielęgniarki oraz wychowawcy Pawła Ćwikłowskiego, który prowadzi w naszej szkole  cykl zajęć w ramach Programu Edukacyjnego WOŚP -„ Ratujemy i uczymy ratować”. Świetliczaki  chętnie podjęły nowe wyzwanie.

     • Wiosenne prace

      25.04.2018

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wiosenne prace.

      Wiosna w przyspieszonym tempie rozwija wszystko, co rośnie, więc czas, by rosło coraz więcej. Zieloni Wolontariusze ze wszystkich klas pod opieką kilku zapaleńców postanowili zaopiekować się zielenią.Po pierwsze - szanować i nie deptać.Po drugie - sadzić, siać i dbać.Po trzecie (i chyba najważniejsze teraz) - podlewać!Po czwarte - uprawiać warzywa i zioła w skrzynkach.A co dalej...? Sami zainteresowani nam podpowiedzą.Na razie wczesną wiosną (przed Wielkanocą) p. Jola i p. Zosia z dziećmi ze świetlicy skopały i obsiały zadeptane trawniki,Filip  i Witek, bracia z naszej szkoły (3d i 4b) przynieśli dwa tygodnie temu piękne sadzonki ziół, kwiatów i krzewów z ogródka Babci, dzieciaki z 3a z wychowawczynią sadzili i siali, p. Halina, nauczycielka przyrody zorganizowała dostawę krzewów i ziół, które posadzono koło sali gimnastycznej i w skrzynkach przy szkole, p. Ania, nauczycielka fizyki dostarczyła yukki i sadzonki wierzby, p. Zosia zasadziła grządkę cynii i krzak peonii, dzieciaki z 6a kopały trawnik przy podjeździe i sadziły  kwiaty w donicach, a p. Ola doradzała i podpowiadała co gdzie się przyjmie.Owady z radością korzystają ze schronienia dla nich, zeszłoroczne goździki, malwy i kilka innych survivalowych roślinek przetrwało, zatem pora dbać i podlewać.Różne roczniki mają wyznaczone trawniki - kto czym się opiekuje. Mogą tam sadzić nowe rośliny, wyrywać chwasty, podlewać i dbać.Będziemy wrzucać nowe zdjęcia, bo przecież wszystko rośnie :-)I zapraszamy do współpracy wszystkich chętnych Zielonych Wolontariuszy!

     • 6a - Muzeum Drukarstwa Warszawskiego

      13.04.2018

      Jak powstawał druk? Uczniowie klasy 6a mieli możliwość zapoznania się z historią materiałów piśmiennych, druku i książki. Podczas lekcji w drukarni mieli możliwość obejrzenia pierwszych materiałów pisarskich. Mogli dowiedzieć się jak wyglądał zwój papirusowy, z czego wykonywano pergamin, co to jest wierszownik, kaszta oraz jak zbudowana jest czcionka.  Prowadzący przedstawił młodzieży postać Jana Gutenberga – twórcy ruchomej, metalowej czcionki. W Oficynie Drukarskiej uczniowie mogli  własnoręcznie wytłoczyć linoryt, a później zrobić odbitkę linorytniczą na zabytkowej prasie pochodzącej ze zbiorów Muzeum Drukarstwa Warszawskiego.

      Pod koniec wycieczki klasa udała się na krótką wycieczkę pod Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej na warszawskiej Pradze. Po drodze Pani Wychowawczyni pokazywała młodzieży powojenne pozostałości mijane podczas spaceru.

     • 1a - Mozaika emocji

      13.04.2018

      Czym jest mozaika emocji? O tym 11 marca mieli możliwość przekonać się uczniowie klasy 1a na warsztatach zorganizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury ,,Ochota’’.

      Na zajęciach dzieci tworzyły prace plastyczne w muzycznej oprawie własnego wnętrza muzyki. Poprzez przelewanie przeżyć, odczuć, nastrojów wszystkich uczestników powstała wspaniała mozaika. W której wydawało by się że każdy element jest inny, jednak razem tworzą wspaniałą całość.

     • Odkrywcy wiosny w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie

      11.04.2018

      W sobotę 7 kwietnia pani Halina Charytonowicz wraz z grupą uczniów uczestniczyli w drugiej części warsztatów ornitologicznych.

      Pogoda była znakomita, a zajęcia bardzo różnorodne, obfitujące w moc wrażeń.

      Co się działo:

      -prezentacja o wędrówkach ptaków

      -pokaz jak się łapie i obrączkuje ptaki

      -wieszanie wcześniej wykonanych przez uczniów budek lęgowych

      -oglądanie stałej wystawy

      -mierzenie drzew

      -cięcie piłą drewna

      -obserwacja życia w stawie

      -ognisko z pieczeniem kiełbasek

      -relaks na placu zabaw

       

     • Na łowy z rarogiem, arkebuzem i... lornetką.

      07.04.2018

      Raróg? Arkebuz? A co to takiego? Na te i wiele innych pytań dotyczącychłowiectwa otrzymali odpowiedź uczniowie klasy 7b podczas projekturealizowanego przez III Ogród Jordanowski w ramach II edycji programuPEgaz Pozaszkolna Edukacja w Warszawie pt. ,,Przywiązani do drzew – czyli wypoczynek
      w plenerze miejskim.’’Uczniowie wraz z opiekunami udali się do Muzeum Pałacu w Wilanowie, gdzie mieli okazję zwiedzić starą Pompownię. Wyprawa ta pozwoliła dowiedzieć się jak dawniej zwabiano w czasie polowania dziką zwierzynę np. kaczki i zające, oraz jaka zdobycz miała największą wartość dla myśliwych. Pani przewodnik opowiedziała o tym jak niegdyś myśliwi nęcili zwierzynę do upolowania dla samego króla. W czasie zwiedzania okolic Pompowni klasa mogła również zaobserwować roślinność, jaka się tam znajduje oraz zwierzęta, które tam przebywają. Młodzież została podzielona na małe 3-4 osobowe grupy, po czym każda z grup otrzymała lornetkę, dzięki której sama mogła zaobserwować żeremie bobrów, pływające kaczki i łabędzie oraz skaczące po drzewach wiewiórki. Dzięki lekcji na świeżym powietrzu uczniowie poznali odpowiedź na wiele nurtujących ich pytań, również na te, które są wstępem w tejże relacji. Jeżeli Ty jeszcze nie wiesz czym jest raróg i arkebuz, to w celu poznania tych pojęć zachęcamy Cię do udziału w tego rodzaju warsztatach, które tak bardzo podobały się uczniom z klasy 7b.

     • 1a - warsztaty z kurczakami

      05.04.2018

      A TY opiekowałeś się kiedyś kurczakiem? Uczniowie klasy 1a tuż przed świętami mieli możliwość uczestnictwa w Warsztatach z kurczakami. Pani, która nas odwiedziła opowiedziała dzieciom najważniejsze informacje na temat piskląt. Między innymi opowiedziała o tym, jak one się wykluwają, czym należy je karmić, a także pozwoliła je pogłaskać i potrzymać na rękach. Powiedziała o ich naturalnym środowisku oraz o tym jak sama zajmuje się nimi w domu. Każdy kto się nie bał mógł potrzymać kurczątko w rękach i je pogłaskać. Dzieci bardzo ostrożnie i uważnie wyjmowały kurczaki oraz się nimi opiekowały.

     • Konkurs aktorski

      04.04.2018

      Pierwszy Szkolny Konkurs Aktorski
      mini-sztuk w językach obcych

      W Międzynarodowym Dniu Teatru, 27 marca 2018, w szkole odbył się niewielki, ale bardzo ciekawy konkurs. Uczniowie prezentowali scenki po niemiecku i angielsku. Jurorzy – nauczycielki  języków obcych oraz wolontariuszka Liv Harris, oceniali poprawność językową, ale również aktorstwo i opanowanie tekstu. W dwóch kategoriach – języka angielskiego i niemieckiego – przyznano miejsca na podium. Oto wyniki:

      Język angielski:

      1. Ex aequo:

      N. Fryckowska, Z. Pacholska i A. Warzchocha ze scenką „In the ZOO”

      K. Jabłońska, I. Kuligowska- „Love story”

      2. M. Gesing grający trzy postacie w scence „Romeo and Julia”

      3. A. Pacholski z monologiem „The Phone”

      Język niemiecki:

      1. M. Grzegorczyk, A. Kozieł, J. Krakowski w scence „Ein Geschenk”
      2. M. Banaś, D. Dębski i M. Skubis w tej samej scence „Ein Geschenk”
      3. A. Walentek, M. Zmaza w skeczu „Die Krankheit”

      Wręczenie nagród i dyplomów planowane jest na apelu gromadzącym wszystkich uczniów z klas 4-7.

     • Przegląd talentów kl. 4-7

      27.03.2018

      W tegorocznym pokazie talentów kl. IV-VII udział wzięli następujący uczniowie:

      • Marysia Grzegorczyk z kl. 7c,
      • Emilka Pelczar i  Karolina Gesing, z kl.4d
      • Wiktoria Kowalska z kl. 6c
      • Zosia Galera z kl. 4d
      • Mateusz Niżnik z kl. 6b
      • Allen Wołowski z kl. 7a
      • Ola Warzocha z kl. 5d
      • Krzysztof Skurzyński z kl. 5d
      • Ervanur Kuzucu z kl. 6a
      • Kamila Grzegorczyk z kl. 7a

      Prowadzącymi byli: Kamila Grzegorczyk z kl. 7a i Igor Dziewulski z kl. 7b.

      Nad całością czuwała p. Anna Zagdańska.

     • 6a w Muzeum Powstania Warszawskiego

      27.03.2018

      W piątek 23.03.18r. kl. 6a wybrała się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Większość uczniów odwiedziła to szczególne miejsce po raz pierwszy. Pani Przewodnik pięknie opowiadała o 63 dniach sierpnia 1944r.  Uczniowie mogli zobaczyć prywatne pamiątki walczących - listy, wiersze, rzeczy osobiste, przejść kanałem, „dotknąć” bijącego serca powstania oraz obejrzeć niedługi, ale przejmujący film w 3D pokazujący Warszawę zaraz po wyzwoleniu jako istne "morze ruin".

                  Następnie klasa przeszła do skrzyżowania ulicy Chłodnej z Żelazną, by zobaczyć pomnik w formie instalacji artystycznej, upamiętniający drewniany most istniejący w tym miejscu w getcie warszawskim
      w 1942r.

      Opiekę nad klasą sprawowały:  wychowawczyni p. Beata Leszczyńska i p. Anna Zagdańska – katechetka.

     • Przegląd talentów kl. 1-3

      22.03.2018

      21 marca w naszej szkole odbył się pokaz talentów uczniów klas 1-3. Uczniowie zaprezentowali swoje różnorodne umiejętności. Lena pokazała swoje wyroby z modeliny a  Malwina pracę plastyczną. Olek recytował wiersz „Jeż”.

      Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali: Karol, Zosia, Maja i Marysia, Olivia, Zuzia, Nikola i Julia, Maja, Marysia i Marta. Talentem tanecznym wykazali się: Emilka, Lena, Karolina i Yasmina, Nikola i Malwina oraz Julia i Szymon.

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za występ.

     • Budowa budek lęgowych

      12.03.2018

      Idzie wiosna – pora na budowę i zawieszanie budek lęgowych.

      Taką możliwość mieli uczniowie z naszej szkoły, którzy pod opieką Haliny Charytonowicz, 10 marca uczestniczyli  w warsztatach z budowy budek.

      Zajęcia zorganizowane były w Instytucie Lotnictwa, dzięki współpracy z Towarzystwem Rozwijania Aktywności Dzieci ”Szansa” oraz Centrum Nauki Kopernik.

      Z czego, jak i dla których ptaków, tego uczniowie dowiedzieli się w trakcie majsterkowania.

      Pod okiem instruktorów budowali budki, które zostaną zawieszone w czasie kolejnego spotkania w Nadleśnictwie Celestynów 7 kwietnia.

     • 6a w Polskim Radiu

      05.03.2018

      Czy kiedykolwiek byłeś w radiu? Czy wiesz jak ważna jest tam każda sekunda czasu? Nasi uczniowie mieli okazję się o tym przekonać. W dniu 2 marca klasa 6a odbyła wycieczkę do siedziby Polskiego Radia przy ulicy Niepodległości 77/85 w Warszawie. Polskie Radio dzieli się na kilka rozgłośni, do których należą: Jedynka Polskie Radio, Dwójka Polskie Radio, Trójka Polskie Radio, Czwórka Polskie Radio, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Zagranicy oraz mniej znane Polskie Radio Dzieciom.Tajniki pracy w radiu przedstawiła nam Pani Agnieszka Ciecierska, która jest redaktorem w programie Pierwszym Polskiego Radia oraz prowadzącą w Polskim Radiu Dzieciom. Dzięki niej mieliśmy okazję być w  Studiu Nagraniowo – Koncertowym, gdzie Pani Agnieszka pokazała nam jak ważna jest akustyka. Następnie wysłuchaliśmy i zobaczyliśmy  jak przedstawia prognozę pogody sam Bogdan Sawicki. Ostatnim punktem naszej wycieczki było studio nagraniowe w Polskim Radiu dzieciom, gdzie to nasi uczniowie udzielili wywiadu.

     • Nasza świetlica najlepsza z całej Ochoty w zbijaka

      02.03.2018

      26 lutego reprezentacja świetlicy SP61 wzięła udział w Międzyświetlicowym turnieju w Zbijaka. Zawody były bardzo emocjonujące, a rywalizacja niezwykle zacięta. Spośród wszystkich ochockich świetlic to właśnie nasza okazała się najlepsza - z pięknym pucharem, dyplomami oraz uśmiechami na twarzach wróciliśmy do Szkoły jako zwycięzcy. Oby tak dalej.

     • Odyseja umysłu

      23.02.2018

      W październiku w naszej szkole powstała pierwsza drużyna ODYSEUSZY, czyli osób, które biorą udział w ogólnoświatowym programie ODYSEJA UMYSŁU. Jest to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Rozwija on zdolności twórcze, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczy kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.W drużynie ODYSEUSZY są uczniowie trzecich klas: Natka, Kuba, Antek, Tomek i Bartek. Przez wszystkie zajęcia pracowali nad radzeniem sobie w problemach spontanicznych, czyli takich, które muszą rozwiązać pod presją czasu i z wykorzystaniem tylko wskazanych elementów oraz nad problemem długoterminowym. Wybrali problem noszący nazwę "Nieziemska Miejscówka" w ramach którego całkowicie samodzielnie musieli stworzyć krótki, zabawny spektakl, zawierający wszystkie wymagane elementy. Wymagało to od nich bardzo dużo pracy, samodzielności, twórczego myślenia i współpracy z pozostałymi członkami drużyny.

      W niedzielę 25 lutego drużyna Odyseuszy brała udział w eliminacjach dokonkursu Odyseja Umysłu. Był to pierwszy raz, gdy szkoła brała udział wtym ogólnopolskim programie. Drużyna składająca się z uczniów klastrzecich:Natalii, Kuby, Antka, Tomka i Bartka zaprezentowała się bardzodobrze. Zostali oni nagrodzeni medalami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z występu.

    • Pomagamy ptakom przetrwać zimę!
     • Pomagamy ptakom przetrwać zimę!

      15.02.2018

      Zima to trudny okres dla ptaków, gdyż mają one utrudnione zadanie w zdobywaniu pożywienia. W klasie 1a na zajęciach dydaktycznych został zrealizowany temat pt,,Pomagamy ptakom przetrwać zimę''. W ramach tych zajęć chętni uczniowie przygotowali pomysłowe karmniki dla ptaków, które mają na celu dostarczenie pokarmu ptakom żyjącym na wolności. Przygotowane domki dla ptaków wraz z ziarnami zostały powieszone na terenie naszej szkoły. W sumie przygotowanych zostało pięć karmników, których autorami są: Emilia, Dawid, Mikołaj, Kuba oraz Tomek. Warto podziękować uczniom i ich rodzicom za wkład włożony w prace nad karmnikami.

    • Wieczór poezji
     • Wieczór poezji

      18.01.2018

      W poniedziałek 8 stycznia uczniowie klasy 5b pod kierunkiem Haliny Charytonowicz i Anny Zagdańskiej przygotowali wieczór poezji Magdaleny Wieliczko – naszej byłej uczennicy, która przedwcześnie odeszła, walcząc z nieuleczalną chorobą, pozostawiając tomik wierszy. Trzy kolory: żółty, niebieski i fioletowy charakteryzowały etapy jej twórczości.

      Wieczór pełen wzruszeń i emocji był dedykowany chorym dzieciom.

      Kilka wierszy z ostatniego etapu życia:
       

      Promyk nadziei

      Liczne pytania bez odpowiedzi.

      Usta nierozumiejące znaczenia słów

      serce tak twarde jak kawałek miedzi

      a dusza spragniona zakazanych snów.

      Co więc jest z życia z tej niesprawiedliwości

      z tej wielkiej pogardy, kłamstwa i złości?

      Jednak, że zawsze jest promyk nadziei,

      Który w przyszłości świat na lepsze zmieni.

       

      Dlaczego…

      Dlaczego mam mówić

      skoro pragnę milczeć?

      Dlaczego mam istnieć

      jeśli nie umiem żyć?

       

      Dlaczego mam robić szeroki

      Uśmiech jeśli z mych oczu

      Gorzkie płyną łzy?

       

      Dlaczego w istnieniu każdej

      istoty jest takie coś jak

      pustka, żal,

      dlaczego to życie sprawia takie psoty

      i szczęście niekiedy odrzuca w dal?

       

      Ukryta dusza

      W żalu i smutku,

      tak jak w bólu i cierpieniu

      boli cię dusza,

      więc ukrywasz się w cieniu.

      W cieniu swej osoby ukrywasz swoją twarz,

      ukrywasz swoje winy co je w sercu masz.

      Dusisz wszystko  w sobie,

      nie mówiąc ani słowa.

      lecz kiedy je odkryjesz

      twa dusza będzie zdrowa.

       

      Chwila

      Dobry czas, istnienia sens

      dobry rytm, żwawy krok i piękny dzień

      dobra każda chwila co wiecznie trwa

      dobrą chwilą jestem ja.

      Chwila, chwila nadziei

      dobry każdy radosny dzień.

      Chwila, chwila pomyślności

      Bo chwila szczęściem jest.

       

    • Pożegnanie wolontariuszki Mikki Borlase
     • Pożegnanie wolontariuszki Mikki Borlase

      17.01.2018

      Już jedenaście lat w naszej szkole każdy semestr zaczyna się poznawaniem nowych wolontariuszy z dalekich krajów, a kończy… łzami rozłąki i smakiem tęsknoty. Nie inaczej było w piątek, 12 stycznia 2017, ostatniego dnia nauki przed feriami. Mikki, nasza wolontariuszka z Nowej Zelandii ostatni raz spotkała się z nami w szkole.

      Tradycją stało się już przygotowanie dla pracujących u nas młodych ludzi albumu z pracami dzieci – podziękowaniami za wspólne zdobywanie wiedzy.

      Więcej

    • Gra w Dobre ZachowaniA
     • Gra w Dobre ZachowaniA

      18.01.2018

      Klasa 1a uczestniczy w projekcie Gra w Dobre Zachowania. Oparta jest ona na pracy zespołowej, dzieci pracują wspólnie, a obserwując zachowania własne i swoich kolegów mogą wytworzyć pozytywną atmosferę pracy. Przed świętami Bożego Narodzenia w ramach Gry, każdy zespół malował część choinki, którą wspólnie złożyli w jedną całość. W środę 10 stycznia wykonywali maski karnawałowe, aby później zrobić wspólne pamiątkowe zdjęcie.

      Elementem kluczowym tego programu jest stosowanie wzmocnień grupowych, dlatego też dzieci wspierają się nawzajem, tak aby cały zespół mógł odnieść korzyść.

      Więcej

    • Świąteczne piosenki w języku angielskim
     • Świąteczne piosenki w języku angielskim

      09.01.2018

      22 grudnia odbył się przegląd świątecznych piosenek w języku angielskim.

      Uczniowie kl. 2a zaśpiewali piosenkę pt. "Father Christmas come to me"

      Uczniowie kl. 2b - "We wish you a Merry Christmas"

      Uczniowie kl. 2c - "Christmas is coming", "It's Christmas time"

      Uczniowie kl. 3a - "We wish you a Merry Christmas"

      Uczniowie kl. 3b - "Jingle bells"

      Uczniowie kl. 3c - "The days of Christmas"

      Uczniowie kl. 3e - "Jingle bells"

    • Szlachetna paczka
     • Szlachetna paczka

      09.01.2018

      W dniu 8.12.2017 klasa 6c pakowała świąteczną paczkę dla rodziny w ramach akcji Szlachetna Paczka. Pudła, w które były pakowane prezenty były pokolorowane przez uczniów ze szkoły. Sama zawartość podarunków była jak co roku imponująca, za co trzeba bardzo serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, a w szczególności klasie 6c, 7b, 6a, 4a, 3b. Specjalne podziękowania należą się również Radzie Rodziców, a w szczególności p. Jolancie Szabelskiej, która bardzo wsparła tegoroczną akcję. Za zebrane pieniądze w tym roku zakupione zostały prezenty dla rodziny oraz wykładzina na podłogę. Spakowane i oznaczone paczki zostały przewiezione rano w sobotę ze szkoły do magazynu Szlachetnej Paczki w Grodzisku Mazowieckim. Przy przewozie nieoceniona była pomoc Państwa Sęk, którzy zaoferowali swoją pomoc. W weekend 8-9.12.2017 rodzina otrzymała wszystkie prezenty, za co była bardzo wdzięczna i jak sami powiedzieli najbliższe święta będą pierwszymi od wielu lat spokojnymi świętami. Wszystkim osobom, które w tym roku wsparły akcję bardzo serdecznie dziękuję.

    • Koncert Bożonarodzeniowy
     • Koncert Bożonarodzeniowy

      09.01.2018

      Wczoraj w naszej szkole odbył się przepiękny Bożonarodzeniowy Koncert, na którym zagrali i zaśpiewali uzdolnieni uczniowie. Koncert odbył się w sali gimnastycznej w bardzo przyjemnej, świątecznej atmosferze. Były zapalone lampki i świece. Występy nagradzano rzęsistymi brawami, ponieważ uczniowie śpiewali i grali naprawdę pięknie i widać było, że długo ćwiczyli. Oprócz uczniów występowali również nauczyciele. Zaśpiewali na głosy starą polską kolędę "Mizerna, cicha". Wszystkim należą się wielkie oklaski ponieważ było dużo osób zaangażowanych w powstanie tak pięknego i magicznego koncertu.

      Program koncertu

      Klasy 4

      "Tupu, tup po śniegu"

      "Gore gwiazdka.."

      Klasy 5

      "A Mikołaj pędzi.."

      "Świeć gwiazdeczko..."

      keybord: Ada Poślednik, Gabrysia Górny, Zuzia Kaczyńska, Ola Warzocha

      Klasy 6

      "Ding dong.."

      "Święta w nas"

      "Cicha noc" Karolina Wrótniak, Julia Domańska, p. Anna Zagdańska

      keybord: Mateusz Niżnik, Marysia Grzegorczyk

      Klasy 7

      "Święta, Święta czas kolędowania"

      "Last Christmas"

    • Kramik świąteczny
     • Kramik świąteczny

      09.01.2018

      18 grudnia odbył się Kramik świąteczny. Każda z klas przygotowała stroiki, bombki i świąteczne ozdoby. Niektórzy z rodziców zasilili kramik pysznymi słodkościami. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy. Przypominamy, że pieniądze uzyskane z kramiku przeznaczone są na cele szkoły.

    • Pierwsza pomoc przedmedyczna

    • Jak mówi jedno polskie przysłowie ,,licho nie śpi'', dlatego aby zapobiec negatywnym skutkom wydarzeń w naszej szkole, w ramach zajęć dydaktycznych został przeprowadzony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klasy 1a oraz 3b. Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadził wykwalifikowany Ratownik Medyczny Pan Jakub, na co dzień pracujący w pogotowiu medycznym. Zajęcia składały się z części teoretycznej oraz praktycznej. Cześć teoretyczna obejmowała prezentację multimedialną na temat zachowania się w przypadku uczestnictwa w wypadku masowym, a także w sytuacjach z życia codziennego. Dzieci miały okazję do przypomnienia sobie ważnych numerów alarmowych oraz zastosowania ich w praktyce.  W części praktycznej zajęć każdy z uczniów miał za zadanie przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową  na fantomach,  jak również przypomnieć sobie zachowanie w przypadku zasłabnięcia osoby starszej. Na koniec Pan ratownik medyczny zaprezentował nam na jednym z uczniów pozycję boczną ustaloną. Warto wiedzieć jak się zachować w takich przypadkach już od najmłodszych lat naszego życia, bo nigdy nie wiemy co może nas w życiu spotkać.

     GALERIA

      

    • Bractwo Rycerskie "Kerin"

    • 15 lutego 2018 r. do naszej szkoły po raz kolejny zawitali Rycerze z Bractwa Rycerskiego "Kerin". Przedstawili nam żywą lekcję historii "Na dworze króla Kazimierza Wielkiego". Uczniowie klas 4-7 mieli szansę przebrać się za rycerzy, dworzan, białogłowy z epoki. Przedstawiali sceny z życia codziennego dworu królewskiego na Wawelu. Spawdzali się w pojedynkach rycerskich, dzielnie walcząc bardzo ciężkimi mieczami.

     Spotkania z Rycerzami stają się tradycją w naszej szkole i wywołują ogromne zainteresowanie historią wśród uczniów.

     GALERIA