• Budowa budek lęgowych

      12.03.2018

      Idzie wiosna – pora na budowę i zawieszanie budek lęgowych.

      Taką możliwość mieli uczniowie z naszej szkoły, którzy pod opieką Haliny Charytonowicz, 10 marca uczestniczyli  w warsztatach z budowy budek.

      Zajęcia zorganizowane były w Instytucie Lotnictwa, dzięki współpracy z Towarzystwem Rozwijania Aktywności Dzieci ”Szansa” oraz Centrum Nauki Kopernik.

      Z czego, jak i dla których ptaków, tego uczniowie dowiedzieli się w trakcie majsterkowania.

      Pod okiem instruktorów budowali budki, które zostaną zawieszone w czasie kolejnego spotkania w Nadleśnictwie Celestynów 7 kwietnia.

     • 6a w Polskim Radiu

      05.03.2018

      Czy kiedykolwiek byłeś w radiu? Czy wiesz jak ważna jest tam każda sekunda czasu? Nasi uczniowie mieli okazję się o tym przekonać. W dniu 2 marca klasa 6a odbyła wycieczkę do siedziby Polskiego Radia przy ulicy Niepodległości 77/85 w Warszawie. Polskie Radio dzieli się na kilka rozgłośni, do których należą: Jedynka Polskie Radio, Dwójka Polskie Radio, Trójka Polskie Radio, Czwórka Polskie Radio, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Zagranicy oraz mniej znane Polskie Radio Dzieciom.Tajniki pracy w radiu przedstawiła nam Pani Agnieszka Ciecierska, która jest redaktorem w programie Pierwszym Polskiego Radia oraz prowadzącą w Polskim Radiu Dzieciom. Dzięki niej mieliśmy okazję być w  Studiu Nagraniowo – Koncertowym, gdzie Pani Agnieszka pokazała nam jak ważna jest akustyka. Następnie wysłuchaliśmy i zobaczyliśmy  jak przedstawia prognozę pogody sam Bogdan Sawicki. Ostatnim punktem naszej wycieczki było studio nagraniowe w Polskim Radiu dzieciom, gdzie to nasi uczniowie udzielili wywiadu.

     • Nasza świetlica najlepsza z całej Ochoty w zbijaka

      02.03.2018

      26 lutego reprezentacja świetlicy SP61 wzięła udział w Międzyświetlicowym turnieju w Zbijaka. Zawody były bardzo emocjonujące, a rywalizacja niezwykle zacięta. Spośród wszystkich ochockich świetlic to właśnie nasza okazała się najlepsza - z pięknym pucharem, dyplomami oraz uśmiechami na twarzach wróciliśmy do Szkoły jako zwycięzcy. Oby tak dalej.

     • Odyseja umysłu

      23.02.2018

      W październiku w naszej szkole powstała pierwsza drużyna ODYSEUSZY, czyli osób, które biorą udział w ogólnoświatowym programie ODYSEJA UMYSŁU. Jest to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Rozwija on zdolności twórcze, jakie posiada każdy młody człowiek. Uczy kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.W drużynie ODYSEUSZY są uczniowie trzecich klas: Natka, Kuba, Antek, Tomek i Bartek. Przez wszystkie zajęcia pracowali nad radzeniem sobie w problemach spontanicznych, czyli takich, które muszą rozwiązać pod presją czasu i z wykorzystaniem tylko wskazanych elementów oraz nad problemem długoterminowym. Wybrali problem noszący nazwę "Nieziemska Miejscówka" w ramach którego całkowicie samodzielnie musieli stworzyć krótki, zabawny spektakl, zawierający wszystkie wymagane elementy. Wymagało to od nich bardzo dużo pracy, samodzielności, twórczego myślenia i współpracy z pozostałymi członkami drużyny.

      W niedzielę 25 lutego drużyna Odyseuszy brała udział w eliminacjach dokonkursu Odyseja Umysłu. Był to pierwszy raz, gdy szkoła brała udział wtym ogólnopolskim programie. Drużyna składająca się z uczniów klastrzecich:Natalii, Kuby, Antka, Tomka i Bartka zaprezentowała się bardzodobrze. Zostali oni nagrodzeni medalami. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z występu.

    • Pomagamy ptakom przetrwać zimę!
     • Pomagamy ptakom przetrwać zimę!

      15.02.2018

      Zima to trudny okres dla ptaków, gdyż mają one utrudnione zadanie w zdobywaniu pożywienia. W klasie 1a na zajęciach dydaktycznych został zrealizowany temat pt,,Pomagamy ptakom przetrwać zimę''. W ramach tych zajęć chętni uczniowie przygotowali pomysłowe karmniki dla ptaków, które mają na celu dostarczenie pokarmu ptakom żyjącym na wolności. Przygotowane domki dla ptaków wraz z ziarnami zostały powieszone na terenie naszej szkoły. W sumie przygotowanych zostało pięć karmników, których autorami są: Emilia, Dawid, Mikołaj, Kuba oraz Tomek. Warto podziękować uczniom i ich rodzicom za wkład włożony w prace nad karmnikami.

    • Wieczór poezji
     • Wieczór poezji

      18.01.2018

      W poniedziałek 8 stycznia uczniowie klasy 5b pod kierunkiem Haliny Charytonowicz i Anny Zagdańskiej przygotowali wieczór poezji Magdaleny Wieliczko – naszej byłej uczennicy, która przedwcześnie odeszła, walcząc z nieuleczalną chorobą, pozostawiając tomik wierszy. Trzy kolory: żółty, niebieski i fioletowy charakteryzowały etapy jej twórczości.

      Wieczór pełen wzruszeń i emocji był dedykowany chorym dzieciom.

      Kilka wierszy z ostatniego etapu życia:
       

      Promyk nadziei

      Liczne pytania bez odpowiedzi.

      Usta nierozumiejące znaczenia słów

      serce tak twarde jak kawałek miedzi

      a dusza spragniona zakazanych snów.

      Co więc jest z życia z tej niesprawiedliwości

      z tej wielkiej pogardy, kłamstwa i złości?

      Jednak, że zawsze jest promyk nadziei,

      Który w przyszłości świat na lepsze zmieni.

       

      Dlaczego…

      Dlaczego mam mówić

      skoro pragnę milczeć?

      Dlaczego mam istnieć

      jeśli nie umiem żyć?

       

      Dlaczego mam robić szeroki

      Uśmiech jeśli z mych oczu

      Gorzkie płyną łzy?

       

      Dlaczego w istnieniu każdej

      istoty jest takie coś jak

      pustka, żal,

      dlaczego to życie sprawia takie psoty

      i szczęście niekiedy odrzuca w dal?

       

      Ukryta dusza

      W żalu i smutku,

      tak jak w bólu i cierpieniu

      boli cię dusza,

      więc ukrywasz się w cieniu.

      W cieniu swej osoby ukrywasz swoją twarz,

      ukrywasz swoje winy co je w sercu masz.

      Dusisz wszystko  w sobie,

      nie mówiąc ani słowa.

      lecz kiedy je odkryjesz

      twa dusza będzie zdrowa.

       

      Chwila

      Dobry czas, istnienia sens

      dobry rytm, żwawy krok i piękny dzień

      dobra każda chwila co wiecznie trwa

      dobrą chwilą jestem ja.

      Chwila, chwila nadziei

      dobry każdy radosny dzień.

      Chwila, chwila pomyślności

      Bo chwila szczęściem jest.

       

    • Pożegnanie wolontariuszki Mikki Borlase
     • Pożegnanie wolontariuszki Mikki Borlase

      17.01.2018

      Już jedenaście lat w naszej szkole każdy semestr zaczyna się poznawaniem nowych wolontariuszy z dalekich krajów, a kończy… łzami rozłąki i smakiem tęsknoty. Nie inaczej było w piątek, 12 stycznia 2017, ostatniego dnia nauki przed feriami. Mikki, nasza wolontariuszka z Nowej Zelandii ostatni raz spotkała się z nami w szkole.

      Tradycją stało się już przygotowanie dla pracujących u nas młodych ludzi albumu z pracami dzieci – podziękowaniami za wspólne zdobywanie wiedzy.

      Więcej

    • Gra w Dobre ZachowaniA
     • Gra w Dobre ZachowaniA

      18.01.2018

      Klasa 1a uczestniczy w projekcie Gra w Dobre Zachowania. Oparta jest ona na pracy zespołowej, dzieci pracują wspólnie, a obserwując zachowania własne i swoich kolegów mogą wytworzyć pozytywną atmosferę pracy. Przed świętami Bożego Narodzenia w ramach Gry, każdy zespół malował część choinki, którą wspólnie złożyli w jedną całość. W środę 10 stycznia wykonywali maski karnawałowe, aby później zrobić wspólne pamiątkowe zdjęcie.

      Elementem kluczowym tego programu jest stosowanie wzmocnień grupowych, dlatego też dzieci wspierają się nawzajem, tak aby cały zespół mógł odnieść korzyść.

      Więcej

    • Świąteczne piosenki w języku angielskim
     • Świąteczne piosenki w języku angielskim

      09.01.2018

      22 grudnia odbył się przegląd świątecznych piosenek w języku angielskim.

      Uczniowie kl. 2a zaśpiewali piosenkę pt. "Father Christmas come to me"

      Uczniowie kl. 2b - "We wish you a Merry Christmas"

      Uczniowie kl. 2c - "Christmas is coming", "It's Christmas time"

      Uczniowie kl. 3a - "We wish you a Merry Christmas"

      Uczniowie kl. 3b - "Jingle bells"

      Uczniowie kl. 3c - "The days of Christmas"

      Uczniowie kl. 3e - "Jingle bells"

    • Szlachetna paczka
     • Szlachetna paczka

      09.01.2018

      W dniu 8.12.2017 klasa 6c pakowała świąteczną paczkę dla rodziny w ramach akcji Szlachetna Paczka. Pudła, w które były pakowane prezenty były pokolorowane przez uczniów ze szkoły. Sama zawartość podarunków była jak co roku imponująca, za co trzeba bardzo serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, a w szczególności klasie 6c, 7b, 6a, 4a, 3b. Specjalne podziękowania należą się również Radzie Rodziców, a w szczególności p. Jolancie Szabelskiej, która bardzo wsparła tegoroczną akcję. Za zebrane pieniądze w tym roku zakupione zostały prezenty dla rodziny oraz wykładzina na podłogę. Spakowane i oznaczone paczki zostały przewiezione rano w sobotę ze szkoły do magazynu Szlachetnej Paczki w Grodzisku Mazowieckim. Przy przewozie nieoceniona była pomoc Państwa Sęk, którzy zaoferowali swoją pomoc. W weekend 8-9.12.2017 rodzina otrzymała wszystkie prezenty, za co była bardzo wdzięczna i jak sami powiedzieli najbliższe święta będą pierwszymi od wielu lat spokojnymi świętami. Wszystkim osobom, które w tym roku wsparły akcję bardzo serdecznie dziękuję.

    • Koncert Bożonarodzeniowy
     • Koncert Bożonarodzeniowy

      09.01.2018

      Wczoraj w naszej szkole odbył się przepiękny Bożonarodzeniowy Koncert, na którym zagrali i zaśpiewali uzdolnieni uczniowie. Koncert odbył się w sali gimnastycznej w bardzo przyjemnej, świątecznej atmosferze. Były zapalone lampki i świece. Występy nagradzano rzęsistymi brawami, ponieważ uczniowie śpiewali i grali naprawdę pięknie i widać było, że długo ćwiczyli. Oprócz uczniów występowali również nauczyciele. Zaśpiewali na głosy starą polską kolędę "Mizerna, cicha". Wszystkim należą się wielkie oklaski ponieważ było dużo osób zaangażowanych w powstanie tak pięknego i magicznego koncertu.

      Program koncertu

      Klasy 4

      "Tupu, tup po śniegu"

      "Gore gwiazdka.."

      Klasy 5

      "A Mikołaj pędzi.."

      "Świeć gwiazdeczko..."

      keybord: Ada Poślednik, Gabrysia Górny, Zuzia Kaczyńska, Ola Warzocha

      Klasy 6

      "Ding dong.."

      "Święta w nas"

      "Cicha noc" Karolina Wrótniak, Julia Domańska, p. Anna Zagdańska

      keybord: Mateusz Niżnik, Marysia Grzegorczyk

      Klasy 7

      "Święta, Święta czas kolędowania"

      "Last Christmas"

    • Kramik świąteczny
     • Kramik świąteczny

      09.01.2018

      18 grudnia odbył się Kramik świąteczny. Każda z klas przygotowała stroiki, bombki i świąteczne ozdoby. Niektórzy z rodziców zasilili kramik pysznymi słodkościami. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy. Przypominamy, że pieniądze uzyskane z kramiku przeznaczone są na cele szkoły.

    • Pierwsza pomoc przedmedyczna

    • Jak mówi jedno polskie przysłowie ,,licho nie śpi'', dlatego aby zapobiec negatywnym skutkom wydarzeń w naszej szkole, w ramach zajęć dydaktycznych został przeprowadzony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klasy 1a oraz 3b. Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadził wykwalifikowany Ratownik Medyczny Pan Jakub, na co dzień pracujący w pogotowiu medycznym. Zajęcia składały się z części teoretycznej oraz praktycznej. Cześć teoretyczna obejmowała prezentację multimedialną na temat zachowania się w przypadku uczestnictwa w wypadku masowym, a także w sytuacjach z życia codziennego. Dzieci miały okazję do przypomnienia sobie ważnych numerów alarmowych oraz zastosowania ich w praktyce.  W części praktycznej zajęć każdy z uczniów miał za zadanie przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową  na fantomach,  jak również przypomnieć sobie zachowanie w przypadku zasłabnięcia osoby starszej. Na koniec Pan ratownik medyczny zaprezentował nam na jednym z uczniów pozycję boczną ustaloną. Warto wiedzieć jak się zachować w takich przypadkach już od najmłodszych lat naszego życia, bo nigdy nie wiemy co może nas w życiu spotkać.

     GALERIA

      

    • Bractwo Rycerskie "Kerin"

    • 15 lutego 2018 r. do naszej szkoły po raz kolejny zawitali Rycerze z Bractwa Rycerskiego "Kerin". Przedstawili nam żywą lekcję historii "Na dworze króla Kazimierza Wielkiego". Uczniowie klas 4-7 mieli szansę przebrać się za rycerzy, dworzan, białogłowy z epoki. Przedstawiali sceny z życia codziennego dworu królewskiego na Wawelu. Spawdzali się w pojedynkach rycerskich, dzielnie walcząc bardzo ciężkimi mieczami.

     Spotkania z Rycerzami stają się tradycją w naszej szkole i wywołują ogromne zainteresowanie historią wśród uczniów.

     GALERIA